Nespoutouvá černobílá filmová vzpomínka na dětství v Severním Irsku. Velký divadelní bard a milovník Shakespeara herec a režisér Kenneth Branagh natočil svoji nostalgickou semi-biografii z 60. let minulého století.
 
V té době v Belfastu začaly probíhat nepokoje, které společnost rozdělili na katolíky a protestanty. Problémy a nepokoje Branagh zachycuje dětskou naivní  a zároveň i hysterickou perspektivou. Devítiletý Buddy poskakuje a  přeskakuje mezi dělnickými řadovými domky v rytmu písní Van Morrisona. Jeho babičku hraje bravurní Judi Dench a dědu Ciaran Hinds. Celá rodina pak nachází útěk od problematické reality ve sledování hollywoodských filmů v kině. 

“Be good, son.

If you can’t be good, be careful.“

Buddyho tátu hraje irský krasavec Jamie Dorman. Pokud ho máte zafixovaného jako studeného svůdníka s křehkou duší milující red room a bičík, tak na to rychle zapomeňte. Od dob Steve McQueena se na filmovém plátně neobjevil nikdo charismatičtější a ani lépe oblečený. Jamie hraje dělníka odjíždějící každou neděli za prací do Anglie, který se pak v pátek vrací k rodině, k nepokojů a k nezaplaceným účtům. Bílá košile, černé kalhoty a námořnický kabát, proč proboha tohle nevídáme na ulicích. Proč si kluci hrají na drsné skaťáky v mikině s kapucí? 

A za Jamiem nijak nepokulhává ani Buddyho maminka Caitríona Balfe. Tu si možná vybavujete díky televizní romantické sáze Cizinka. Ale ve filmu Belfast je z ní fashion ikona. Malé černé, světlý baloňák a pletené topy. A za pomalého dozvuku písně Everlasting love se s Vámi rozloučíme.

                „Open up your eyes,
                  then you‚ll realize here I stand
                   with my everlasting love
                        Need you by my side, girl you’ll be my bride
                        You’ll never be denied everlasting love
                        From the very start, open up your heart
                        Be a lasting part of everlasting love
                        Real love will last forever“

                        #Belfast shopping list:

  • Foto: Archiv firem, Belfast movie
  • Text: Ivona Petružálková