Recept na dlouhověkost je vlastně úplně jasný. Všichni jsme se ustálili na tom, že podle nejnovějších výzkumů a renomovaných odborníků na dlouhověkost se stačí otužovat, trénovat HIIT, držet prerušované půsty, pít dost vody, spát a meditovat, vyhnout se sacharidům, jíst málo masa, hodně syrové zeleniny a v lepším případě suplementovat Resveratrolem. A když k tomu přidáme podle Susan Pinker a její knihy Village effect ještě kvalitní vztahy s blízkými, pak je to jistota.

Jednoduše se dožijeme přes sto. A přes to nejede vlak!

Takových teorií je nespočet. Jsou lidi, kteří věří, že je pro ně zdravé uběhnout denně maraton padesátkrát do roka, pro někoho je to měsíční půst jen na vodě. Věřili jsme i reklamám, kde tvrdili, že je kouření zdravé a byly doby, kdy se pro kokain chodilo do lékárny. Teorie se objevuje jedna za druhou, jsou svůdné a vždy převratné.
 
Najednou se třeba dozvíte, že pokud máte trauma, je třeba začít u něj. Slzel jsem dojetím ze sebe sama u Wisdom of Trauma s doktorem Gaborem Maté a říkám si: Ok, pro svůj duševní stav potřebuju psychedelika!“ On tam ale vůbec nemluví o mikrobiomu… Vyléčení střev přeci dneska používají i věhlasní psychiatři. Tak a co teď?
 
úplně se na to vykašlat asi není moje cesta. Ale co teda JE moje cesta? A hlavně – jak se na nějaké cestě dlouhodobě udržet? Protože neustále měnit směr je snad to nejhorší.
 
Absolvovat v jednom roce Ironmana a přísný půst je docela stres. Není možné aplikovat všechno, a také to všechno nemusí být dobré přímo pro mě. Držet se všech těch teorií je totiž stres. Stres, který vás drží od klidu, ve kterém by tyto teorie možná i mohly fungovat. Teorie funguje teoreticky, v praxi a konkrétně pro vás může být ale všechno jinak.

Není možné aplikovat všechno, a také to všechno nemusí být dobré přímo pro mě.“

 
Mně osobně extrémně nesedí otužování, i když teoreticky bych si na něj po nějaké době měl zvyknout. Přišel jsem na to, že se nejdřív musím prohřát teplou vodou. Nesedí mi ani studené nápoje nebo zmrzlina. Přerušovaný půst je pro mě obrovský stres, protože při něm nemůžu každý den fungovat v ateliéru tak, aby mi to myslelo a byl jsem příjemný na lidi. Absolutně během půstu neumím vyjít s energií. A to nemluvím o tom, když chci trénovat. Funguje mi se zkrátka nasnídat, mít pozdní poctivý oběd a večer si dát něco lehkého. A ano, NMN je sice super, ale měsíční dávky vás přijdou asi na 2 000 Kč, a to může být pro plno lidí stres.
 
 
Co je tedy nejlepší právě pro vás? Jaktože chilli papričky jsou pro jednoho skvělé a pro vás rozhodně ne? V dnešním světě a v nasazení, ve kterém všichni jedeme, se není možné zastavit a zahledět do sebe. Ale nezoufejte – někdo si dal tu práci před vámi.
 
Už před asi pěti tisíci lety. Já to objevil před 2 měsíci s pocitem, že největší poklad jsem měl celou tu dobu přímo pod nosem. Slyšel jsem o tom tolikrát, že jsem o tom přestal slyšet vždy, když to slovo zaznělo. Ajurvéda. Zní to trapně, že? Ajurvéda, jóga a tantra. Trojtrapno.
Jenomže když si připustíte, že neustále testování něčeho nového se podobá bezmeznému uspokojování vlastních žádostí a z trendů se stává konzum, je dobré zkusit začít někde od nuly, od čistého stolu. Nerestartovat se kalbou, ale tím, že se pokusíte zjistit, jaká je vaše konstrukční charakteristika (nebo chcete-li tělesná konstituce). Jak si držíte váhu, či jakým způsobem s ní bojujete, jakou barvu a charakter má vaše kůže, jak se potíte, jaké máte vlasy, nehty, zuby, co s vámi dělá sex a dalších asi dvacet parametrů totiž určuje předpoklady, podle kterých se můžete řídít. A věřte, že ucítíte rozdíl – zjistíte, že vám to prostě prospívá. Už jenom to, že umíte na takové otázky odpovědět, znamená, že svoje tělo a mysl pořád ještě vnímáte.
 
 
 
Už zmíněná zmrzlina… Kolikrát jsem si jí dal: Vždyť tady jí mají nejlepší a já mám tu možnost…“ Ne! Už teď vím, že jsem podle ajurvédy konstituční typ VÁTA, jsem hubený (ano), mám problém s nabíráním váhy s výjimkou toho, že se nezřízeně přejídám (ano), abych stabilizoval dostatečnou energii (ano), tu se snažím udržovat pomocí štiplavých stimulantů, například kávou (ANO), mám sklon k roztěkanosti (ano), vadí mi chlad (ANO) a to i ve formě pitomý zmrzliny (ANO!).
 
Taky se najděte v tom, zda jste VÁTA, PITTA nebo KAPHA nebo dvojkombinace. Už jen díky tomu, vám dojde, že existuje směr, který vás nasměruje na vaši cestu. A v tu chvíli odhodíte spoustu sebevražedných aktivit, které jste doposud dělali, protože se to tak prostě přece dělá.
 
 
 
 

V dnešním světě a v nasazení, ve kterém všichni jedeme, není možné se zastavit, zahledět se do sebe a poznat, co je pro vás nejlepší.“

 
 
 
 
Kašlete na biohacking, pokud nejdřív nezjistíte, kdo jste a co vám dělá dobře. Najděte svůj naturel, vylečte svoje nemoci, před kterými zavíráte oči, uzpůsobte si svůj život tak, abyste v něm byli schopni udržet balanc a teprve potom jděte třeba běhat. Dřív to bude s největší pravděpodobností jen útěk od něčeho podstatnějšího. Vyprdněte se na to, jestli je Ghí téhle značky lepší než vámi přes plátýnko filtrované přepuštěné máslo, pokud nejste schopni se zdravě a pravidelně vyprázdnit.
 
 
Vím že mezi vámi je pár chytráků, kteří řeknou, že Ajurvéda je o mouce a sacharidech a že nereaguje právě na nové nebo znovuobjevené trendy. Přesně pro vás je Paleovéda podle Akila Palanisamy The Paleovedic Diet: A Complete Program to Burn Fat, Incerase Energy, and Reverse Disease. Enjoy
  • Text: Martin Kermes
  • Foto: Getty Images