Ať už máte příliš světlou pleť, trávíte více času v práci než na sluníčku, anebo vám letos nevyšla dovolená, nezoufejte, i tak můžete mít opálenou pokožku.

Ta je mnohými považována za chtěnou, na rozdíl od dob, kdy byla alabastrová kůže důkazem vyšší třídy, tedy lidí, kteří nemuseli pracovat na polích. Na druhou stranu však přibývá důkazů o nástrahách a škodlivých vlivech slunečního záření. Jak tedy docílit zdravého opálení? Naštěstí jsou tu varianty, které vás opálí třeba v pohodlí domova nebo v profesionálních salonech, a to bez jakýkoliv vedlejších účinků.

Nejdříve ale, než se dostaneme k možnostem samoopalování a jiným metodám, je důležité si vysvětlit, proč vlastně naše kůže při působení slunečních paprsků mění svou barvu. Může za to pigment zvaný melanin, jehož produkce se zvyšuje slunečním zářením. Tento pigment má v určité míře každý z nás v těle, ovlivňuje totiž také barvu vlasů nebo očí. Proč se ale jeho produkce díky sluníčku zvyšuje? Má totiž schopnost záření absorbovat, a tím pádem chrání pokožku před poškozením slunečním zářením. Dalo by se tedy říct, že čím víc jste opálení, tím menší riziko spálení je. Na podobném principu jako je proces melanogeneze, fungují i některé opalovací krémy. 

Samoopálená

Pravděpodobně vás jako první metoda opálení bez slunce napadlo samoopalování. A to zcela oprávněně. Jedná se o jednu z nejrozšířenější a zároveň nejbezpečnějších a nejlevnějších alternativ k proleženým hodinám na sluníčku. Naštěstí jsou dnešní technologie i výroba na tak vysoké úrovni, že se nemusíte obávat ani pověstných map, které nejdou smýt ani tím nejhrubším kartáčem.

Samoopalovací přípravky se prodávají ve formách krému, pěny nebo třeba i kapek a ubrousků. Použití pěny má výraznější efekt, zatímco kapičky se více hodí například na oblast obličeje. Stačí jejich malé množství smíchat s denním krémem a výsledek se dostaví ve velmi přirozené formě. Přirozenost je zde zcela zásadní, nikdo nechce působit jako ten, kdo to přehnal se samoopalovákem a oranžovou barvu mají i jeho dlaně. Důležitá je hlavně příprava pleti. Před aplikací jakéhokoliv samoopalovacího přípravku je dobré použít peeling, který pleť zbaví odumřelých buněk a pokožku udělá hebčí, a tedy ideálnější na jednolité a přirozené „nabarvení.“ 

Plavky, Hermés
Pláštěnka, Klára Nademlýnská
Klobouk, H&M

Jak se zbavit map a skvrn

Naštěstí už existují i takové produkty, které samoopalovací efekt odstraní, a to bez přílišného drhnutí. Právě nevzhledné fleky a postupně vytrácející se karamelová barva, byly jedny z důvodů, proč to lidé se samoopalovacími přípravky vzdávají. Podivné mapy se dělají především v místech, kde je kůže sušší, to znamená například na loktech, kolenech nebo kolem pat. Ještě před aplikací samoopalovacího produktu proto tato místa intenzivněji hydratujte. Lehkým krémem, máslem nebo hutnější vazelínou, podle toho, jak moc je vaše kůže suchá. Při aplikaci jakéhokoliv samoopalováku mějte též na paměti, že se nanáší ve speciálních rukavicích, které zaručí nejen rovnoměrné opálení, ale také zabrání nabarvení vašim dlaním či nehtových kůžiček.

Svěřte se profesionálům

Pokud neradi experimentujete a vše od lakování nehtů až po epilaci necháváte na profesionálech, i v případě samoopalování se vyplatí navštívit odborníky. Mnoho kosmetických studií nabízí tzv. samoopalovací nástřik, který spočívá v aplikaci samoopalovacího přípravku pomocí speciálního a inovativního přístroje. Efekt vydrží přibližně týden, aplikace trvá do deseti minut a lze si vybrat program nejen na ztmavení, ale i na zesvětlení kůže. Pokud nemáte tolik času a není vám příjemná asistence někoho dalšího, vyzkoušejte kabiny Autospray, které vás za deset vteřin „opálí“ samy. 

#ShoppingList:

NUXE, Rêve de Miel, vyživující tělový peeling
BIOTHERM, Autobronzant Tonique, dvousložkový samoopalovací olej na tělo
AVÈNE, Sun Self Tanning, samoopalovací gel na obličej a tělo

PESTLE & MORTAR, Glow Drops, koncentrát pro opáleny vzhled značka:
ST. MORIZ, Advanced Glycolic Peel Tan Remover, odstraňovač samoopálení
WESTMAN ATELIER BEAUTY, Butter Powder Bronzer (Soleil Riche)

  • Foto: Vojtěch Veškrna, archiv firem
  • Text: Klára Dedková