Jak voní touha? Vzrušení? Nebo živočišná přitažlivost? V těchto flakoncích známých parfémových domů jsou ukryty ty nejexkluzivnější ingredience. Naši lásku k nim pochopíte hned, až si k nim přivoníte – třeba v pražském concept store Ingredients.  

My totiž vůně zatím skrze online převést nedokážeme, a tak se pokusíme touhu po nich zažehnout alespoň krásnými fotografiemi od Vojty Veškrny a popsáním věhlasných značek a surovin, které dělají tyto lahvičky výjimečnými. Jste připraveni na odhalení té pravé smyslnosti?

Za hranicemi konvencí

Kdo by nepodlehnul vůním, když od malička vyrůstá v prostředí jako jsou laboratoře Parfums Christian Dior. Frédéric Malle se však nad parfémy zamýšlí jinak, než jeho předci pracující právě v tomto odvětví. „Parfém lze prodávat jako umělecké dílo, avšak skrytá část parfémového byznysu je mnohem zajímavější než to, co je veřejnosti běžně předkládáno,“ tvrdil a založil koncept „parfémového nakladatelství“ Editions de Parfums. Umělecký ředitel Frédéric Malle dává možnost světovým parfumérům vytvořit novou vlastní vůni, kterou následně vydá pod svou značkou.

Vývoj jedné vůně trvá zhruba šest až osmnáct měsíců a u jejího zrodu může stát nová technologie či ingredience nebo také konkrétní pocit, nálada či vzpomínka, kterou se pak parfumér snaží přeložit do podoby vůně. „Výzvou je vůni tvořit, upravovat a zdokonalovat, aniž by se vytratil duch původní myšlenky,“ dodává.

Parfémová voda The Moon, FREDERIC MALLE (za 14 950 Kč prodává Ingredients)
Parfémová voda Dawn, FREDERIC MALLE (za 29 900 Kč prodává Ingredients)

Symbol britského luxusu

Již od roku 1872 zdobí flakony značky Clive Christian koruna anglické královny Viktorie. A stejně tak jako za její vlády vše vzkvétalo, sklízí úspěchy i parfémový dům. Jeho parfém No 1 je dokonce zapsán v Guinessově knize rekordů jako nejdražší parfém na světě. Jedná se o verzi Imperial Majesty, jejíž flakon byl vyroben z křišťálu Baccarat a ozdobený pětikarátovým bílým diamantem a osmnáctikarátovým zlatem. 500 ml vůně bylo vyrobeno pouhých deset kusů, každý se prodává za v přepočtu 4 miliony korun.

My jsme si vybrali parfémy, které obsahují ta nejsilnější přírodní afrodiziaka. Například X Feminine se skládá ze vzácného egyptského jasmínu, který se sbírá pouze za soumraku u břehů Nilu. Právě jím nechala Kleopatra provonět plachty svých lodí při plavbě za Markem Antoniem, který se do ní pod vlivem smyslné vůně vanoucí ke břehům bezhlavě zamiloval.

Parfém Matsukita, CLIVE CHRISTIAN (za 10 500 Kč prodává Ingredients)
Parfém Jump Up And Kiss Me Ecstatic Feminine, CLIVE CHRISTIAN (za 12 800 Kč prodává Ingredients)
Parfém 1872 Masculine, CLIVE CHRISTIAN (za 8 100 Kč prodává Ingredients)
Parfém X Feminine, CLIVE CHRISTIAN (za 8 100 Kč prodává Ingredients)

Král Roja

Značka Roja Parfums se již od svého vzniku řadí mezi nejluxusnější parfémové domy světa. Její zakladatel a jeden z nejkreativnějších parfumérů současnosti, Roja Dove, je přesvědčen, že dokonalý parfém existuje pro každého. „Parfumér je básníkem či vypravěčem, který zhmotňuje nehmotné. Maluje obrazy bez použití barev, vypráví příběhy beze slov. Používá parfémový jazyk a nechává vzácné ingredience promlouvat a vyjadřovat jeho myšlenky a představy“, vysvětluje. 

U Roja Parfums slovo kompromis neexistuje. Můžete si být jisti, že každý parfém obsahuje jen ty nejkvalitnější přírodní esence. Májová růže, jasmín z Grasse, přírodní šedá ambra… To jsou jen některé ze vzácných ingrediencí, se kterými Roja pracuje a které stojí více než ryzí zlato. Smysl pro detail je znát z ručně vyrobených krabiček vykládaných hedvábím i z uzávěrů z 24karátového zlata, které zdobí každý flakon. 

Parfém Amber Aoud, ROJA PARFUMS (za 18 750 Kč prodává Ingredients)

  • Foto: Vojtěch Veškrna
  • Text a art direction: Klára Dedková
  • Supervize: Ivona Petružálková