Krátké sukně, stylové šortky, holá ramena, crop topy, plavky: léto klepe na dveře! Pokud před ním chcete své (určitě už teď dokonalé!) tělo zpevnit a protáhnout, je ideální čas! A co zkusit rovnou něco nového a zajít na lekci barre?

Balet pro každého

Cvičení total barre je kombinací pilates, baletu a kardia. Propojení těchto zdánlivě odlišných forem cvičení má za cíl vyhnout se při cvičení skákání a dalším otřesům, které přetěžují naše klouby a způsobují jejich předčasné stárnutí.

Jak už název napovídá (barre = tyč), provozuje se u baletní tyče. Ta zajišťuje oporu a tím pádem nedochází k přepínaní svalů. Kromě tyče se při cvičení využívají i další pomůcky jako je overball, pružná guma, tonning ball, slide disk či pilates sticks. U každého cviku je důležité osvojit si jeho správné provedení, podobně jako u jógy. Klíčovou roli hraje, zejména při protahování, správné dýchání.Asi není žádným překvapením, že barre vyvinula baletka. Německá tanečnice žijící v Londýně Lotte Berk přišla po poranění zad s nápadem spojit svou taneční kondiční rutinu s rehabilitační terapií. Své první studio otevřela v roce 1959 ve svém londýnském suterénu, kam pravidelně chodila například i Barbara Streisand. Barre ale zažívá obrovský boom v posledních 10 letech a stalo se oblíbeným cvičením fitness nadšenců po celém světě. Kam na lekci vyrazit?

Barre studií je v Praze víc, naše oblíbené je ale Studio Lenky Krejčové na Praze 6, konkrétně v ulici Patočkova. Studio se společně rozhodly založit Zuzana Mikysková a Lenka Krejčová už v roce 2019, oficiálně studio ale otevřely v lednu roku 2020, jen pár týdnů před vypuknutím pandemie – nelehké období využily ke kompletní renovaci studia. Během dvou měsíců udělaly kompletní rekonstrukci, aby bylo studio pro klientky co nejpříjemnějším zázemím, kam se budou rády vracet.Studio nabízí týdně 15 lekcí – 13 lekcí barre, 1 lekci Hatha jógy a 1 lekci Femme Fusion, neboli tance na podpadcích inspirovaného burlesque a cabaretem. Můžete využít i individuální lekce s lektorem, kdy vás lektor naučí správně provádět cviky a případně vám může vysvětlit chyby, kterých se dopouštíte. Individuální lekce stojí 1500 Kč pro jednu osobu, o 500 Kč více pro osoby dvě. Ve studiu můžete uspořádat i soukromou akci – například soukromé cvičení spojené s občerstvením a krátkým kurzem pro zaměstnance.

Na lekci si zabalte legíny a tričko nebo tílko. Boty nepotřebujete, cvičí se naboso nebo v protiskluzových ponožkách. A byste si mohli hodinu barre užít určitě nemusíte mít baletní či jinou průpravu: barre je pro každého bez ohledu na pohlaví či věk!

Ve studiu také můžete zakoupit sporotvní oblečení Ava Barre:

 

AVA

Funkční, sofistikované, sexy. Pyšní se italskými materiály a rafinovanými střihy, které lze nosit jak na cvičení, tak i ve volném čase. Celá kolekce je šita v malé výrobně na Vysočině a její součástí jsou legíny, podprsenky, topy, overaly, trička a mikiny. Je tvořena čtyřmi základními barvami – černá, bílá, šedá a růžová. Můžete si objednat i kousek šitý přímo na míru. 
 
Lekce barre probíhají po celou dobu u baletní tyče před zrcadlem a uvědomila jsem si, jak je pro mne důležité v jakém oblečení cvičím a jak se v něm cítím. Objednávala jsem si barre oblečení na internetových obchodech, ale dost často se mi stávalo, že mi neseděla velikost, střih nebo materiál. Díky této příležitosti vznikl nápad na vytvoření vlastní značky sportovního oblečení.
Pocházím z rodiny, kde je tradice krejčoviny – moje babička měla krejčovský salón, její maminka též a v tradici pokračuje moje teta Alena Caklová, která mimo jiné šije i naše kolekce. Moje maminka je odbornice na materiály, má vystudovanou vysokou školu textilní. Já jsem se vydala jiným směrem, ale vždy mě krejčovství bavilo a odmala jsem trávila čas u tety v salonu, kde jsem zkoušela šaty a pozorovala jsem, jak pod rukama mé tety vznikají krásné kousky oblečení.
Tradice mé rodiny, lekce Total Barre, vášeň pro kvalitní textilní materiály a sofistikované střihy stojí za vznikem značky AVA Barre.
– Anna Dostálová, zakladatelka Ava Barre

Více informací o studiu, ceník i kompletní rozvrh najdete na oficiálních webových stránkách. 
Tak kdy se potkáme na lekci?

  • Text: Josefína Joštová
  • Foto: Studio Lenky Krejčové