Za otevřeným francouzským oknem, který lemují poletující hedvábné závěsy plné čerstvého vánku z nedalekého pole růží, sedí u stolu ze syrového dubového dřeva monsieur Aurélien Guichard a je fascinován další vonnou ingrediencí, k níž právě přičichá. Vůněmi totiž žije. Dokonce jeho dědeček zde v Grasse, hlavním městě parfémů, tvořil a pracoval jako parfumér. Malý Aurélien mu už tehdy asistoval a dnes má kolekci vlastních parfémových vod pod názvem Matiere Premiere. Názvem, který příště v Ingredients rozhodně nesmíte minout.

Francouzskou značku parfémů Matiere Premiere uvedl Guichard na trh v roce 2019 s naprosto jednoduchou myšlenkou. Sdílet krásu přírody přímo z parfumérova stolu k zákazníkovi. Nechat tak vyniknout surovosti a hlavní složce parfému, která může být někdy skryta pod tíhou dalších ingrediencí, jež vonné bestsellery často obsahují. Ale známe to všichni, v jednoduchosti je krása, a proto když Guichard objevil dostatečně kvalitní a odvážnou ingredienci, postavil na ní v moderním pojetí celý jeden parfém. Desítky složek v něm sice nenajdete, zatímco jednu vybranou přírodní ingredienci mimořádné kvality v neobvykle vysoké koncentraci rozhodně ano.

Aurélien Guichard chtěl touto cestou sdílet celý vzrušující proces vzniku nových vůní a poodhalit tak tajemství parfémářského umění. Při tvorbě používá pouze ty nejvzácnější přírodní složky, které mají jasný ekologický původ. Úcta k přírodě je totiž nedílnou součástí DNA značky a jejího kreativního procesu. Matiere Premiere podporuje ekologické zemědělství, snaží se o zachování lokální výroby a know-how a ve svých parfémech používá fair-trade ingredience. S oblibou také parfumér Aurélien Guichard říká, že parfém je spojením mezi přírodou a módou.

Kolekce vůní zatím obsahuje 8 flakonků, v níž se ukrývají jak májové růže, jejichž absolue je extrahováno přímo z růží, které v Grasse na jihu Francie organicky pěstuje přímo značka Matiere Premiere, tak i například květ pomerančovníku nebo somálské kadidlo. Na začátku tvorby je vždy jedna ingredience, kterou Guichard ještě více podtrhne spojením s několika málo dalšími, jež z celkové kompozice udělají moderně pojatý parfém s neuvěřitelnou výdrží. 

Parfém jako spojení mezi přírodou a módou.

Například Parisian Musk vznikl s ideou klasického dřevitého pižma. Pižmovými semínky ambrette z Peru posílil čistou pižmovou vůni, kterou zvýraznil fíkovými lístky a virginským cedrem. U Santal Austral čekejte příval australského santalového dřeva, jehož sametově krémovou stránku Guichard zvýraznil mandlovým mlékem a toskánským kosatcem. Pro více návykovosti přidal i laoský benzoin a venezuelskou tonku.

Patříte mezi milovníky vůně pravé ambry, ale nelíbí se vám neetický proces jejího získávání? Pak zpozorněte u vůně Bois d`Ébène, u níž do lahvičky parfumér ukryl sílu temného ambrového dřeva. Smyslný ambrový nádech je zde posílen přítomností brazilského oleje cabreuva, ale také guajakovým dřevem, zemitými nótami indonéského pačuli a indickým cypriolem. Zde platí jediná podmínka, musíte si k parfému jednoduše přičichnout a třeba propadnete vůním tak, jako Aurélien Guichard, když čichal dědečkovi v Grasse pod ruce.

  • Foto: Aneta Zimová Vrkotová, archiv firmy
  • Set design a Text: Klára Dedková