Už jste slyšeli o trendu tzv. dry brushingu? Podlehla mu Gwyneth Paltrow, naše redakce a po prvním vyzkoušení si ho zamilujete i vy!

Účinky suchého kartáčování sice objevili už ve starověkém Egyptě, nicméně mezi beauty blogerky a celebrity se tato praktika dostala teprve nedávno. A její účinky dostaly i nás! Na první pohled se může zdát, že je to jednoduché, vždyť co je na tom, vzít do ruky kartáč a kroužit s ním po pokožce celého těla? Nicméně můžete si jím i uškodit.

Mechanická stimulace kožních buněk způsobí zvýšený krevní oběh, což má za následek rozzářenější, jemnější a vypnutější kůži. Celulitidě prostě řekněte sbohem. Kromě ní se také zbavíte škodlivých toxinů a odumřelých buněk, zažijete příjemný relaxační rituál a stimulujete lymfatický systém. Ten je jedním z nejdůležitějších v našem těle, protože z něj odvádí odpadní produkty látkové výměny, nežádoucí toxiny, bakterie a jiné choroboplodné zárodky k lymfatickým uzlinám, kde je bílé krvinky následně zničí.

Rozprouděte to

Jediné, co budete potřebovat, je pravidelnost, disciplína a kartáč s přírodními štětinami, jejichž jemnost zvolte podle toho, co je vám příjemné. Skvěle se vám bude pracovat s oválným tvarem, který má v sobě i úchytku nebo kartáče s delší rukojetí, díky kterým bude masáž nejen rychlejší, ale i pohodlnější. Masáž odborníci doporučují provádět hned ráno, jelikož není nic lepšího než rozproudit krevní oběh na začátku dne. Poté studená sprcha a energie i krásy budete mít na rozdávání!

Intezivnější peeling, jak se dry brushingu někdy také přezdívá, oceníte zvlášť teď na konci zimy. Naše kůže je velmi suchá, odlupuje se a kdo by nechtěl mít tělo dokonale připraveno na bronzové opálení. Výsledky navíc uvidíte již po měsíci pravidelného používání! Jak název techniky napovídá, masáž se provádí na suché (!) pokožce maximálně dvakrát týdně. Pokudsi na to vaše tělo po nějaké době zvykne a výsledky již nebudou na první pohled viditelné, můžete četnost provádění navýšit dle potřeby.

Jako hřebelcování

Již ve starověku věděli, že se kartáčování má provádět směrem k srdci a často je přirovnáváno k hřebelcování koně. Využívá se při něm stejná technika krouživých a rovnoměrných pohybů, které provádíme směrem od nohou k hlavě. V oblasti břicha buďte opatrnější a využívejte krouživých pohybů prováděných ve směru hodinových ručiček. Nejpřesnějším testem, jak zjistit, že jste postupovali správně, je odstín vaší pokožky po masáži. Pokud je mírně narůžovělá a lehce brní, je to v pořádku a můžete začít zvažovat otevření vlastního salonu. Pro ještě větší efekt prokrvení si dejte ledovou sprchu, jejíž teplotu můžete střídat. Po sprše se od hlavy až k patě nezapomeňte natřít tělovým mlékem nebo olejem, což je stejně důležité jako masáž samotná!

Trendem už ve starověku

Kartáčování však není žádnou novinkou, podobným způsobem využívali své bronzové nástroje staří Římané a Řekové. Zakřivenou čepelí prováděli pomocí olivového oleje masáž celého těla. A víte, jak vypadaly těla Římanů. V Egyptě, kde byly údajně ty nejkrásnější ženy, se lidé běžně oddávali kartáčování i peelingu za pomocí kyselého mléka a vína. Co z toho pili
a co nanášeli na tělo, už se přesněji neví.

Mnoho diskuzí na internetu se vede nad tématem, co scrub a obličej. Je masáž kartáčem vhodná i na jednu z nejcitlivějších pokožek našeho těla? Odpověď je jasná, ne, pokud vám to není příjemné a pleť to výrazně podráždí. Masáž obličeje je však velmi důležitá a patří k nejúčinnějším technikám proti vzniku vrásek vůbec. Jen si kromě hrubého kartáče pořiďte raději stylové rollery a guashy. O jejich technikách použití si něco řekneme zase příště.

  • Text: Klára Dedková
  • Foto: Archiv firem