Pravděpodobně každý z nás má v okolí někoho, kdo voní Angelem – jedním z nejznámějších parfémů všech dob. Originální flakon ve tvaru hvězdy nejde přehlédnout, stejně tak jako aura, kterou kolem svého nositele tóny čokolády, vanilky, pačuli a jasmínu vytvoří. První parfém značky Thierry Mugler však dokázal nejen to. Zásadním způsobem formoval celý voňavý průmysl a možná i vás samotné.

Psal se rok 1992 a parfuméři Olivier Cresp a Yves de Chirin uvedli ve Francii parfémovou vodu, která si okamžitě podmanila miliony žen. Něco takového tu ještě nebylo. Jak už název napovídá, jednalo se o andělský počin, který voní zkrátka božsky. 

Thierry Mugler miloval hvězdy, a tak chtěl, aby i flakon vůně Angel jako hvězda vypadal. „Od dětství mi hvězda přinášela štěstí. Netajím se tím, že je pro mě tento kouzelný tvar fetišem,“ vtipkoval, zatímco se mu na jeho prsteníčku blyštil pro něj tak typický stříbrný prsten ve tvaru jakém jiném než hvězdy. 

Příběh ikonického flakonu

Vyrobit však flakon vůně, který bude mít pět ostrých hran se na začátku zdálo jako nadlidský úkol. Při ochlazování skla se totiž hroty začaly odlamovat, a tak byla na pomoc povolána sklářská firma Verreries Brosse, která stojí za flakony vůní jako je Chanel No.5, L’Air du Temps od Niny Ricci nebo Shalimar od Guerlain. Podařilo se a z parfému se od té doby stal sběratelský kousek, který odkazuje na noční oblohu plnou zářících světýlek.

Dalším důkazem, že vůně vycházela především z osobnosti samotného Muglera, je i použitá barva. „Nebesky modrá ztělesňuje magii, díky které můžeme dosahovat svých snů postavených na nekonečné fantazii,“ popisoval. Nejen flakon je zbarven do modré, ale také samotná parfémová voda, což tu do té doby ještě nebylo. Své sny si i díky velkorysým vizím Mugler splnil, dokonce vytvořil novou kategorii vůní, které dnes nazýváme jako gurmánské.

Avantgardní revoluce

Olivier Cresp neměl od Muglera jednoduché zadání, designér chtěl, aby ve vůni cítil své osobní vzpomínky na dětství ve Štrasburku. „Vyprávěl mi, jak mu každý den babička připravovala kakao a chodila s ním na trhy, kde voněly mandle, vanilka a cukrová vata. To pro mě jako pro parfuméra bylo náročné poslouchat. Vytvořit parfém s těmito tóny se sice na první pohled zdálo velmi bláhové, ale i zde se potvrdilo, že Mugler byl velký vizionář a tyto riskantní ingredience dohromady dobyly svět,“ řekl parfumér Olivier Cresp v rozhovoru pro Vogue.

 Andělský vývoj trval několik let a provázelo ho až 600 zkoušek plných experimentování a testování. Dodnes na toto období lidé, kteří byli jeho součástí, vzpomínají jako na avantgardní a futuristickou parfemářskou revoluci. A takové smíchání pačuli s vanilkou ve své době revolucí opravdu bylo. Přidání ingrediencí jako je vůně karamelu, mléka, čokoládových pralinek nebo vydatné porce vanilky vytvořilo mnohem víc, celou novou kategorii parfémových vod, na kterých se lidé začali stávat závislými. Něco podobného naposledy udělala Coco Chanel v roce 1921 s aldehydy.

Párty parfém

Parfém Angel se v průběhu času stal silným a velmi snadno rozeznatelným, jehož nositelky ho zvláště v devadesátých letech označovaly za „párty parfém“. Dnes si ho můžete koupit ve variantách parfémované nebo toaletní vody, 100 mililitrů vás vyjde circa na 3 000 korun. Novinkou je také Angel Nova, která vůní po růžích a dřevitých akordech.

Jedno je nad hvězdy jasné, i když nás módní návrhář Thierry Mugler v tomto roce navždy opustil, i díky vůni Angel tu s námi bude navždy.

  • Text: Klára Dedková
  • Foto: Getty Images