Když dva dělají totéž, není to totéž. Když se však dva spojí, vzniknou sběratelské kousky, jejichž hodnota láme rekordy. Ať už i vy vlastníte sběratelský pár tenisek nebo ne, jedno je v dnešní nejisté době nad slunce jasné – tyto boty neztratí svou cenu, ať se děje cokoliv. A proto si o nich pojďme říct něco víc.

 

Tenisky se postupně dostaly do šatníku každého z nás. Hranice mezi streetwearem a luxusem se totiž každým rokem zmenšuje a nyní všichni toužíme po páru bot, které tyto dva světy spojuje. Jak jinak si vysvětlíte například známé kolaborace Maison Margiela x Reebok, Nike x Off-White nebo Dior x Jordan? 

Zajímavé ale vůbec je, jak k těmto kolaboracím dochází a jak vznikají. Proč se spojí jen tyto dvě značky a ne jiné? Kdo tyto spolupráce určuje a proč jsou pro značky tak zajímavé? Je to možná jednodušší, než se na první pohled může zdát. Výhodné pro všechny strany

Spolupráce totiž musí být hlavně výhodná pro obě strany, takže ji předurčují obchodníci a majitelé obchodních řetězců. Vyhodnotí aktuální trendy, nejprodávanější páry a osloví umělce či designéry, jejichž cílová skupina se často s tou první velmi odlišuje. Jen tak totiž může dojít k jejímu rozšíření. Ať už si fanoušci druhé značky boty z kolaborace koupí nebo ne, účel dostat další značku do jejich povědomí, je splněn. Cílová skupina je rozšířena, nosné téma pro magazíny stanoveno a cenovka bot, pro které by sběratelé vraždili, dosahuje pětimístných částek.

Proč právě tento s tímto?

Po otázce proč, je důležité si říct, jak tyto spolupráce vlastně vznikají. Proč právě ASICS a Vivienne Westwood nebo Prestige a Jan Černý? „Musíte mít se značkou určitý základní vztah. Pokud jste v minulosti na čemkoliv spolupracovali, pomůže to,“ vysvětluje Aljoscha Kondratiew ze Solebox. Jiní se shodují na tom, že velké značky jako je Nike a Adidas to mají v tomto ohledu velmi jednoduché a málokterý umělec jim vzhledem k jejich zásahu řekne ne. V případě Jana Černého jde zase o odkaz k české tradici.

Příběh nad zisky

Když si značky a kreativci ujasní, čeho chtějí spoluprací dosáhnout, dokážou lépe určit, který partner by jim k tomu nejlépe dopomohl. Zároveň je trh přesycený a aby spolupráce vynikla, musí být autentická a nabízet něco jiného. Umělci se shodují na tom, že jejich cíle se při takovýchto spolupracích vyvíjely. Nejdříve chtěli, aby značka hlavně rostla, v dalších fázích je však daleko více zajímalo, jaký je účel spolupráce a jaká je její myšlenka. Někdy záleží i na myšlence celé značky, se kterou umělec spojí své jméno.

 

Připomeňme si nejvýraznější teniskové kolaborace všech dob například pomocí fotek od Vojty Veškrny nebo námi sepsanými zajímavostmi.  O těchto párech by se však slušelo napsat i celé knihy. Ale to třeba příště.Maison Margiela x Reebok

Ikonický pár modelu Tabi Toe Shoes se dočkal zpracování i do teniskové podoby, a to poprvé i včetně vysokého podpatku. Tento speciální pár bot byl představen na fashion weeku v Paříži roku 2020. Za cenu 300 dolarů byly poté prodávány prostřednictvím e-shopu Reebok a Maison Margiela a také vybraným obchodům.

 

Gucci x Balenciaga

Největší krádež všech dob. I tak by se dal popsat projekt věhlasných značek Gucci a Balenciaga, které při příležitosti svého výročí spojily síly a vytvořily spolupráci s názvem The hacking project. „Kreativita znamená dialog, nepřetržitý experiment a svobodu,“ řekl pro magazín WWD návrhář značky Gucci Alessandro Michele. Ikonické je z této kolekce naprosto všechno, kdybychom však měli vypíchnout dvě věci, byly by to tenisky a kabelka s nápisem „This is not a Gucci bag.“Dior x Jordan

Prémiová kůže, legendární monogram a dvě varianty tenisek – to je kolaborace značek Dior a Jordan, jejíž uvedení na trh bylo kvůli covidu posunuto na konec roku 2020. Kromě na první pohled rozpoznatelného vzhledu si můžete na teniskách všimnout detailů, jako je například průhledná podrážka s nápisem Dior. Celkem bylo vyrobeno 8 500 párů vyššího modelu a 4 700 párů nižšího. Ceny bot se pohybují okolo dvou tisíc dolarů.

Nike x Off-White

Značka zesnulého designéra Virgila Abloha Off-white spolupracovala na teniskách značky Nike již několikrát. Poprvé tomu tak bylo v roce 2017, kdy společně vytvořili kolekci s názvem The Ten. Šlo o interpretaci deseti ikonických modelů tenisek, z nichž za zmínku jistě stojí Off White x Nike Air Jordan 4 “Sail.”Nepřehlédnete je díky transparentním detailům, béžovým odstínům a klasické stahovací pásce. Boty byly uvedeny na trh za 200 dolarů a jejich aktuální cena je 3 500 dolarů.

Prestige x Jan

Tenisky, které českého návrháře dostaly až na stáž do věhlasného módní domu Louis Vuitton asi netřeba představovat. Co však stojí za zmínku vždy je fakt, že tento pár propojuje současný design s českou výrobní tradicí. Obuv byla v roce 2019 oceněná nejprestižnějším českým oceněním Czech Grand Design. Každý pár je vyroben na zakázku z pravé kůže a výhradně v České republice.  • Text: Klára Dedková
  • Foto: Vojtěch Veškrna
  • Supervize: Ivona Petružálková