Módní návrhář Martin Kohout uvádí novou kolekci, jež čerpá inspiraci až z dalekého Mexika, konkrétně u malířky Fridy Kahlo a jejího vyrovnání se s životním osudem a nespravedlností lidského světa.

Kohout se inspiruje v příběhu dívky, u které, ač přišla o možnost stát se matkou, dochází k určitému znovuzrození. Ve své kolekci zvárňuje to, jak se ze zlomené dívky postupně stavá bohyně, bájná matka přírody, která se pouze nevyrovnává s nerovným osudem, ale nechává promluvit své pravé já bez ohledu na konvence.

Martin Kohout vyhrál v roce 2018 soutěž Van Graaf Junior Talent pořádanou v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku, letos v květnu dokonce uspořádal první samostatnou módní přehlídku. Je známý svými romantickými šaty objemných střihů, krajkou či taftem a světlými barvami. I proto je nová kolekce jak pro autora, tak pro jeho fanoušky krokem do neznámá – bílou střídá cihlově oranžová a fuchsiová, místo s jemnými květinami pracuje s trny a rezavými řebíky, to vše doplňují výrazné šperky od české designérky Janji Prokić a obuv od Fernanda Echeverria. 

Nejzásadnější pro mě bylo pracovat s modelovací pastou, z níž jsem vymodeloval ženské torzo. To jsem následně barvil zlatou barvou. Už v minulosti jsem pracoval s technikou zakonzervovaných květin, ale tentokrát jsem namáčel v silikonu živé rostliny, trny a rezavé hřebíky,“ reflektuje Martin Kohout v článku pro Forbes.cz. Pracoval také se sametem, vyšívaným taftem nebo červeným latexem. 

Klíčovými konceptuálními prvky kolekce byly kontrasty a duševní a fyzická bolest – poukázání na propojení bolesti duše s naším fyzičnem: „Řekl bych, že je jakýsi fenomén tyto faktory oddělovat a přikládat jim různou důležitost. Často je však i pod určitým nátlakem společnosti snazší před jedním či druhým faktorem našeho já utíkat,“ říká Kohout v rozhovoru pro harpersbazaar.cz.

Martin klade důraz na výraznou vizuální stránku, uvědomuje si, že je mnohdy až přehnaně dekorativní, pompézní a živelný. Právě tímto silným vizuálním prvkem však symbolizuje schránku pro Fridino zlomené tělo a duši. „Šaty jako schránka našich vlastních bolestí – ovšem v kontrastu i jako silný aspekt našeho sebevyjádření. Jsme konfrontováni s konečností našeho života, s nátlakem společnosti, ve které žijeme. Veškeré podobné aspekty nás nutí potlačovat určité stránky našeho já, které nás svým způsobem v daném světě brzdí,“ vysvětluje autor kolekce na svém Instagramu.

Návrhář si uvědomuje, že jeho kolekce jsou často výtvarné a ani tentokrát tomu není jinak. Přesto si modely určitě své hrdé nositelky najdou, ať už na titulních stranách módních magazínů či při speciálnch příležitostech. Modely stojí od osmi do třiceti tisíc korun, návrhář šije na míru a domluvit se s ním můžete skrze jeho Instagram.

  • Text: Josefína Joštová
  • Šaty: Martin Kohout
  • Foto: Michaela Karásek Čejková
  • Modelka: Petra Košťálová
  • Make-up: Vendula Niklová