Leden je v USA a Kanadě známý jako Black History Month. Během 28 dnů jsou připomínány ​​důležité osobnosti a události afroamerické skupiny obyvatel – my si připomeneme práci našich nejoblíbenějších módních návrhářů of color ze všech koutů světa. 

 

Olivier Rousteing (Balmain, Roberto Cavalli, JPG Couture)

Olivier (původem z Afriky, konkrétně Somálska a Etiopie) vyrůstal se svými adoptivními rodiči ve francouzském Bordeaux, kvůli škole se v dospělosti přestěhoval do Paříže. Cítil se ale studiem omezován, a tak jej (podobně jako třeba kolega Jacquemus) po roce ukončil. 

Svou kariéru odstartoval v roce 2003 u Roberto Cavalli, kde byl po dobu 5 let kreativním ředitelem dámských ready-to-wear kolekcí. V roce 2009 se přidal do týmu u Balmain, tentokrát pod vedením kreativního ředitele Christopha Decarnina. Toho o 2 roky později, v jeho pouhých 25 letech, na vedoucí pozici nahradil a je na ní dodnes. Podařilo se mu značku orientovat více francouzkým stylem, otevřít butik kromě Paříže i v Lonýně nebo New York City, taky se Balmain stal první francouzksou značkou, která přesáhla hranici 1 milionů sledujících na Instagramu. 

Roustieg se ukázal i v módním domě Jean Paul Gaultier. Od té doby, co totiž v roce 2020 odešel z haute couture, Jean Paul Gaultier pravidelně pozývá módní návrháře, aby hostovali jako vedoucí designéři módního domu JPG. Pro třetí ročník si vybral právě Oliviera, a ten tak na podzim roku 2022 představil svou první kolekci haute couture.

Rushemy Botter (Botter)

Jeden ze dvou návrhářů stojící za genderově neutrální karibsko-couture značkou Botter se narodil v Curaçau, většinu života však strávil v Amsterdamu. Stejně jako například Maison Margiela či Dries Van Noten či studoval na své vysněné Royal Academy of Fine Arts v Antverpách. Značku Botter založil s kolegyní návrhářkou Lisi Herrebrugh v roce 2017. 

Jen o rok později byl Botter jmenován Botter byl jmenován finalistou LVMH Prize. Ve stejném roce, kdy oba designéři vnesli nový vítr do módního domu Nina Ricci na pozici artistic directors. Odešli v roce 2022 a od té doby se plně soustředí už jen na značku Botter. A že se jim daří! Barevný a odvážný brand Botter si se svými kondomovými rukavicemi, rafinovanými svetry a vtipnými saddle bags získává fanoušky po celém světě. Důraz klade na udržitelnost a ochranu přírody, zejména korálových útesů.

Grace Wales Bonner (Wales Bonner, Dior, Adidas)

Anglickou designérku s jamajskými kořeny mistrně kombinující vysokou krejčovinu a sportswear můžete znát hlavně díky její vlastní značce Wales Bonner. Tu založila v roce 2014 a původně se soustředila pouze na menswear. 

Její tvorba byla oceněna například British Fashion Awards či LVMH, pro Serpentine Sackler Gallery zkurátorovala v roce 2019 i vlastní výstavu Time For New Dreams. Téhož roku ji pozvala kreativní ředitelka roku Dior Maria Grazia Chiuri ke spolupráci na nové interpretaci siluety New Look pro kolekci Resort 2020. Se svou značkou Wales Bonner několikrát kolaborovala i s Adidas Originals či nejznámějším výrobcem lodiček Manolo Blahnikem.

Heron Preston Johnson (Nike, Heron Preston, Been Trill)

Americký umělec, designér a DJ po vystudování prestižní módní školy Parsons v New Yorku pracoval pro Nike, poté se připojil k týmu Kanyeho Westa, kde měl na starost merchandise. Později mu pomáhal také s albem The Life Of Pablo a značkou Yeezy. Je také jedním ze spoluzakladatelů pánské streetwearové značky Been Trill společně mimojiné s Virgilem Ablohem. 

V roce 2016 založil udržitelný streetwearový brand UNIFORM, nejznámější svou kolaborací s DSNY nebo NASA (k příležitosti jejich 60. výročí). Samozřejmě jej ale můžete znát pro jeho vlastní stejnojmennou značku Heron Preston, kterou založil o rok později, v roce 2017. Její sekundární logo (Стиль) je rusky “styl” a vzniklo s cílem oslovit ruský, zejména moskevský trh.   

Kromě toho je Heron úspěšným DJem – spolupracoval například s Drakem, Beyoncé, Westem nebo festivalem Coachella.

Virgil Abloh (Louis Vuitton, Off-White, Pyrex Vision, Been Trill)

Nedávno zesnulý designér a podnikatel Virgil Abloh je nejčastěji spojován s vlastní značkou Off-White a módním domem Louis Vuitton, kde byl od roku 2018 do roku 2021 kreativním ředitelem. 

Po získání titulu v architektuře, odstartoval svou módní kariéru stáží u Fendi v Itálii, kde se také poznal s Kanye Westem. Po návratu do USA jmenoval West Abloha kreativním ředitelem jeho kreativní agentury Donda. V roce 2012 založil vlastní značku Pyrex Vision (kde odkupoval deadstock kousky Ralpha Laurena, natiskl na ně sítotiskem své vlastní návrhy), o rok později založil Off-White.

Není divu, že jeho první kolekce pro Off-White byla inspirována právě architekturou, konkrétně Farnsworth House od Ludwiga Mies van der Rohe. Ikonické uvozovky si zanedlouho oblíbili milovníci streetwearu po celém světě. Abloh uvedl první dámskou kolekci během pařížského týdne módy, byl nominován na LVMH Price (kterou toho roku vyhrál Jacquemus) a expandoval do celého světa, zejména do Asie. V rámci značky také spolupracoval například s IKEOU, značkou sportovního oblečení SSENSE, oblékal Rihannu nebo Bieberovi. V roce 2021 odkoupilo 60 % značky LVMH a Virgil nastoupil na vedoucí pozici pánské divize Louis Vuitton. Na té ho po jeho tragické smrti nahradil jeho blízký přítel muzikant Pharell Williams, jehož první kolekci uvidíme v roce 2024.

Dapper Dan (Dapper Dan, Gucci)

Původem harlemský designér jako jeden z prvních propojil svět high fashion se světem rapu a hip-hopu. V roce 1982 otevřel Dapper Dan’s Boutique na 125. ulici mezi Madison a Fifth Avenue, otevírací doba byla často 24/7. Kvůli jeho rase se mu ale těžko sháněl materiál, a tak Dan začal vytvářet vlastní návrhy od nuly: knock-upy pomocí pašovaných látek, které sám navrhl, nebál se ani používat loga slavných značek. To obchod nakonec stálo život a v roce 1992 kvůli žalobě módního domu Fendi musel zavřít. 

Za tu dobu ale nasbíral spoustu příuznivců a oblékal spoustu známých osobností, zejména ze skvěta rapu a hip-hopu, například Diane Dixon, Mike Tysona, The Fat Boys nebo Salt-N-Pep. V roce 1999 se jeho věrným zákazníkem stal taky Floyd Mayweather. 

Trvalo to skoro 20 let, ale nakonec mu značka, jejíž logo dříve kradl, vzdala hold. Tehdejší kreativní ředitel Gucci Alessandro Michele navrhl podle jeho designu (toho pro Diane Dixon) bundu, která zaujala po celém světě a o Dapperovi se tak dozvěděli o mladší milovníci módy. S podporou Alessandra a generálního ředitele Gucci Marca Bizzarriho se Dapper Day a italská značka nakonec spojili při tvorbě kolekce pánského oblečení v roce 2017. A o rok později Day ve spolupráci s Gucci znovuotevřel i svůj ateliér, který se stal prvním luxusním módním domem v newyorském Harlemu.

  • Text: Josefína Joštová
  • Foto: Archiv designérů, firem
  • úvodní foto: 25 gram