Kim Jones se po téměř 20 letech vrací do Londýna s pánskou kolekcí Dior na podzim 2022. Inspiruje se generací beatníků a mládím.

Největší Jonesovou inspirací byl americký spisovatel Jack Kerouac, hlavní představitel beatníků a autor známého románu Na cestě (On The Road). Ten vyšel v roce 1957, ve stejném roce kdy zemřel Christian Dior. Kim Jones vnímá u dvou výše zmíněných spoustu podobností, nejmarkantnější je však jedna: stejně jako Keroac navždy proměnil svět knihy, tak ani po debutu Christiana Diora nebyla móda už nikdy stejná.

Proto catwalk vypadal jako svitek papíru (jednalo se o 80 metrů dlouhý text románu On The Road), součástí soundtracku byl text recitovaný Robertem Pattinsonem, Jonesova kolekce čerpá ze skandální kolekce Beat collection Yvese Saint Laurenta z 60. let a jednotlivé modely zdobí ilustrace z Kerouacových děl. 

Translating literature through the language of couture.

Beatníci nebo také beat generation bylo umělecké a literární hnutí v 50. letech v USA. Byli to bohémové, hedonisté, kteří se stavěli do konfrontace s tradičním způsobem života a snažili se najít vlastní styl: toulali se po USA, nepracovali, experimentovali s drogami, milovali hlasitý jazz, dobré víno a sex. Byli synonymem divokého mládí. A mládí přece vždycky vyhraje, nebo ne?

Mnoho modelů román On The Road znali a četli dávno před tím, než přišli na casting. Je patrné, že Keroacův vliv tedy stále přetrvává. Navíc – kdo během lockdownu nesnil o nespoutaném cestování?“ komentuje Jones. „Já bych jel na výlet hned,“ směje se chvíli po přehlídce kreativní ředitel Dior, který v rozhovoru pro Business of Fashion uvedl že současně vždy pracuje na 5-7 kolekcích. 

Kolekce spojuje nádech pařížské couture módy s moderní, ležérní lehkostí středoamerického sportswearu. Jones chtěl vytvořit kolekci věcí, které jako by byly vytaženy z kufru, který si vezmete s sebou na roadtrip. „Probouzeli se s kocovinou, celí rozlámání a vždy na cestě, takže jsme chtěli vytvořit věci, díky kterým můžete žít v kufru. Můžete je libovolně vytahovat a míchat,“ vysvětluje Jones.

Jednotlivým kouskům nechyběla tradiční Dior krejčovina, pleteniny prošívané flitry či vytkané logo CD Diamond. Kousky zdobí ilustrace z prvního knižního vydání On The Road, které jsou ručně malované a tištěné na hedvábí a kůži. Mezi materiály nechybí ani typický americký denim, jehož kořeny však sahají do Francie, kde získal i své původní pojmenování Serge De Nîmes. Kim Jones si hraje s pastelovými barvami, které doplňuje klasickou Dior šedivou a zelenou. Mezi doplňky evokující cestování můžeme vidět saddle bags, batohy, držáky na iPhone, beanies, sandále a hiking boots. Celou kolekci můžete zhlédnout zde.

Po přehlídce následovala párty, kde návštěvníky překvapila jamajská zpěvačka Grace Jones, stejně jako výstava Kerouacových rukopisů, knih a dopisů jeho blízkým, které jsou součástí Jonesovi soukromé sbírky.