Vždycky chceme to, co nemáme. Coco Chanel ženy opěvovaly za to, že je z uplých a nepohodlných šatů oblékla do košilových střihů a kalhotových kostýmků. Ty jsme na přelomu tisíciletí zase vyměnily za ty nejkratší sukně i topy a džíny posazené tak nízko, jak jen to šlo.

Před Covidem vévodily módním přehlídkám i konfekci volné blejzry a oversized střih. A během pandemie, kdy uniformou byly teplákovky, vytahaná trička a pantofle se nám očividně zastesklo po jednom z dříve nejvíc nenáviděných módních kousků vůbec: korzetu. 

 

Zpátky do minulosti

Historie korzetu, který býval součástí spodního prádla a jež byl nechvalně spojován s mučednickým nástrojem se datuje do počátku 16. století. Tou dobou totiž začal být v Evropě oděv rozdělován na spodní a svrchní část. Svrchní část byla vyztužená, aby držela horní část těla vzpřímenou. Důraz se kladl i na upnuté živůtky, které měly za úkol zvednou a tím zdůraznit linii poprsí.

 

Ačkoliv za kolébku korzetu je často považována Itálie, za jeho popularitou stojí francouzky, konkrétně královna Kateřina Medicejská. Ta totiž slečny s širokým pasem na svém dvoře vyloženě nechtěla. Kdo chtěl zůstat na hradě, musel do korzetu. 

 

Revoluce přišla až o témeř tři sta let později, v 19. století. Oblibě se těšila šněrovačka, a to nejen u žen, ale i u mužů. Možná právě proto se až v této době začalo debatovat o vlivu této zdánlivě neškodné pomůcky na lidské tělo. Jedna strana argumentovala jeho pozitivním vlivem na držení těla, druhá odporovala příklady zdeformovaných orgánů či dýchacích potíží. Korzet nebo svěrací kazajka? Same thing!

 

V 19. století se také začalo polemizovat nad symbolikou korzetu: aktivistky jím opovrhovaly a označovaly ho za důkaz nadvlády mužů. Apelovaly na to, že právě jeho absence v ženském šatníku se promítne i do postavení žen v celé společnosti.

Chceme větší důkaz toho, že móda je cyklická? Dnes je právě prsa-pozvedávající a pas-zdůrazňující top spojován s ženským sebevědomím a nezávislostí. Ale o tom za chvíli…

Dvacátému století kralovaly dlouhé korzety do půli kyčlí. Už nestačil jen vosí pas, užší musely být i stehna a zadek. 

 

Pravidla určuje Gaultier

Ve čtyřicátých a padesátých letech 20. století uvádí Christian Dior novou řadu New Look a znovu zavádí korzet jako součást dámského spodního prádla. Na dovolenou povinně zabalit ponožky, kalhotky, korzet a podprdu!

O pár let později mu ale oponuje další módní velikán. V osmdesátých letech totiž představuje kolekcí Dada (na jaro a léto roku 1983) Jean Paul Gaultier své první korzetové šaty a definitivně tak přeměňuje korzet ze spodního prádla na právoplatný svrchní oděv. 

 

Přečtěte si o cestě Jean Paul Gaultiera na módní výsluní!

 

Spojení Madonny a Gaultiera můžeme označit jako další korzetovou revoluci. V době kdy americká zpěvačka objížděla svět na turné Blond Ambition ve špičatém korzetu z růžového saténu, toužil po korzetu snad úplně každý.

foto: Getty Images

 

Mezi další návrháře, jež korzet pravidelně komponovali jako typizační prvek do svých kolekcí patří například Thierry Mugler, Tom Ford nebo Vivienne Westwood. Právě Vivienne, která korzet zdobí malbami z 18. století, jej definitivně osvobozuje od konotací ženského útlaku.

Vivienne Westwood, portrait corset, €880

Přečtěte si o nejikoničtějším parfému z dílny Mugler!

 

Korzetový comeback

A kdo se v posledních letech zasloužil o to, že korzet dnes už máte doma taky, nebo jej minimálně pravidelně potkáváte při scrollování Instagramu a Vogue Runway či při každé návštěvě H&Mka, Zary nebo COSu? 

V první řadě musíme zmínit tou zpěvačku Billie Eilish a její Vogue editorial. Mladá americká hudebnice se na stránkách proslulého magazínu poprvé ukázala bez vytahaného trička a volných šortek aka Adam Sandler a hlavní roli při stylingu hrály právě křivky zdůrazňující korzety. Eilish se tak stala ikonou movementu body-positivity a self-acceptance, což jenom potvrdila, když se veřejně ohradila proti exploitaci dívek staršími muži: „Nedělejte ze mě vzor, jenom protože vás vzrušuji,“ vzkázala jim se vztyčeným prostředníčkem.

VOGUE cover

Billie věděla, že korzety, zvláště na ní, lidi popudí. Přesto chtěla prozkoumat krásu jak tohoto kontroverzního módního kousku, tak sama sebe: „Vždycky jsem nesnášela svoje břicho. Je to hloupé, ale je to tak,” říká a odkazuje na svůj vnitřní konflikt mezi odmítáním patriarchálních standardů krásy a tvrdě zakořeněnou osobní frustrací. To by bylo dost náročné asi pro každého teenagera, natož, když ho u toho sleduje a soudí celý svět…

Eilish vytáhla korzetovou róbu (z dílny Alessandra Michele) i na letošní ročník Met Gala, jehož ústředním tématem bylo ‚Gilded Glamour‚. Na ikonický módní kus ve všech jeho variacích vsadila ale například i hvězda seriálu Euforie Sydney Sweeney, Evan Mock z Gossip Girl, Lenny Kravitz nebo sestry Bella a Gigi Hadid.

 

Velkými protagonisty korzetů jsou i členové italské rockové hudební skupiny Måneskin, která zazářila v loňské Eurovizi. Jejich outfity vždycky poutají pozornost a právě korzety v nich často hrají prim: ať už na vítězném finále s červeným koženým korzetem zpěváka Damiana Davida nebo ve sladěných outfitech na festivalu Sanremo, kdy všichni členové oblékli růžové korzety přes bílé košile.

via Maneskin official Instagram

 

I my umíme šněrovat

Nemusíme ale koukat jen do zahraničí: na oslavě lokální módy Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku s korzetovými modely zabodoval mladý návrhář Tomáš Němec, který si odnesl první cenu v talentové soutěži Van Graaf Junior Talent. Od té doby jsme v jeho kouscích mohli vidět například Dagmar Havlovou nebo topmodelku Michaelu Kociánovou

via mbpfw.com

via Tomáš Němec Instagram, photos for VOGUE Czechoslovakia

 

Na korzetech svou kolekci ale postavila i úspěšná slovenská diva Vanda Janda, v různých variacích jsme je mohli vidět i u slovenského kolegy Michaela Kovačika či kreativního dua LAFORMELA

Vanda Janda/LAFORMELA/Michael Kovačik via mbpfw.com

Minulý pátek oblékl variaci klasického korzetu i britský zpěvák a módní ikona současnosti Harry Styles. Chcete větší důkaz, že korzet prostě potřebujete?!

O Harrym a jeho ikonickém stylu se dočtěte tady!

Harry Styles via Instagram account @lizdmtakesphotos

 

A úplně posledním hřebíčkem do pomyslné rakve hluboce zakořeněného despektu ke korzetům je neuvěřitelný úspěch Netflixového seriálu Bridgetonovi, jehož děj je zasazen do světa londýnské smetánky na počátku 19. století. Uzavřený kruh. 

 

Jak korzet nosit?

A jak tedy korzety nosit, abyste nepůsobili jako královna Sissi z vídeňského dvora, ale naopak působili současně a chic (a mohli v klidu dýchat)? Nebojte se korzet obléct na košili či rovnou na sako. Skvěle vypadá jak klasicky se sukní, tak s volnými džínami ve stylu Y2K. Strach nemusíte mít ani z výrazných barev, vzorů a materiálů. 

foto: Vojtěch Veškrna for ffaasshhiioonn.com

foto: Vojtěch Veškrna for ffaasshhiioonn.com

FFAASSHHIIOONN Fun Fact:

Nedílnou součástí korzetů jsou samozřejmě kostice. Kvalitní modely dnes mají kostice z oceli, ty méně kvalitní z plastu. Dříve se ale k výrobě kostic používaly stejnojmenné části ústní dutiny kytovců, které slouží k filtrování potravy. Výjimkou nebylo ani to, že šlechtici pro výrobu korzetů používali slonovinu. Ti, kterým na nositelích (a jejich orgánech) očividně moc nezáleželo, se nebáli oděv vyztužit přímo železem. 

FFAASSHHIIOONN tip:

Ve volné chvíli určitě koukněte na životopisný film Korzet (Corsage). Pojednává o rakouské císařovně Alžbětě Bavorské, známé spíše jako Sissi. Podobně jako její tělo svíral těsný korzet, i její osobnost dusí svazující život s královskými povinnostmi. Kostýmní drama o neklidné ženě, toužící po svobodě a emancipaci sklidilo na filmovém festivalu ve Varech obrovský úspěch a aktuálně vstupuje do kin.

  • Text: Josefína Joštová
  • Foto: Getty Images, Vojtěch Veškrna, vepsáno u jednotlivých fotek