Fashion weeky v plném proudu, nový kreativní ředitel Louis Vuitton, limitovaná Baguette bag a neuvěřitelná obálka československé Vogue. Co všechno se ve světě módy stihlo udát během nejkratšího měsíce roku?

 

 • Fashion Week Season je v plném proudu, na začátku měsíce jsme zamířili do New Yorku, potom se vrátili za oceán do Londýna, následně se přesunuli do Milána a přelom měsíců strávili v Paříži. 

 

 • Kering (který stojí například za značkami Bottega Veneta, Balenciaga nebo Alexander McQueen) přichází s beauty divizí s názvem Kering Beauté, jejíž ředitelkou bude bývalá výkonná ředitelka  Estée Lauder, Raffaella Cornaggia. Právě výše zmíněné značky byl tak do své nabídky zanedlouho měly zařadit i kosmetické produkty. 

 

 • V 88 letech zemřel módní návrhář Pacco Rabanne. Jeho neuvěřitelnou práci s netradičními materiály a ikonické space-age kolekce asi znáte. Co jste ale možná nevědli, je že v roce 1967 vydal v reakci na vznik ready-to-wear (což má na svědomí Pierre Cardin) kolekci papírových šatů s názvem “To Throw Away”. Jedny šaty stály mezi 6 a 30 franky. • Anime fashion přebírá otěže, což potvrzuje jen dlouho teasovaný releas Red Boots od MSCHF. Emoce budí rozporuplné, podle nás je jediný zvládl stylově vynést @jaadiee! Zpětně připomínáme třeba kolaboraci Loewe x Howl’s Moving Castle nebo Jimmy Choo x Sailor Moon. 

 

 • Phoebe Philo, bývalá kreativní ředitelka módních domů Chloé a Céline, oznámila po tříletém hiatu v roce 2022 vznik vlastní stejnojmenné značky. Debutovat bude kolekcí zaměřenou na digitální módu letos v září. 

 

 • Rádi byste doplnili svůj šatník o kabelku, kterou proslavila Carrie Bradshaw v Sexu ve městě – the Baguette bag, ale bohužel se vám na účtu neválí přebytečných 3000 euro? S řešením přišel americký řetězec pekáren Panera Bread, který přišel se svou vlastní Baguette bag v ikonické světle zelené barvě. A stojí pouhých 40 dolarů! Instant cop.
 • Konečně rebrand loga, který stojí za to – Burberry! Po nudném pokusu o minimalismus z roku 2018 se vrací k pompéznosti loga z počátku 20. století (1901). Go Daniel Lee!

 

 • Demna Gvasalia poprvé prolomil mlčení po kauze s minulou kampaní, konkrétně v rozhovoru pro Vogue. Vzhledem k tomu, jak neupřímně odpovědi i otázky působí, a taky k tomu, že u článku není uveden autor (??) je ale otázkou, zda si dokument nepřehazovali jen dva PR manažeři…

 

 • Rozhodně největší událostí měsíce bylo oznámení nového kreativního ředitele pánské divize Louis Vuitton, který převezme otěže po zesnulém Virgilovi Ablohovi. Stane se jím jeho dlouholetý kamarád muzikant Pharrell Williams. Ten s francouzským módním domem spolupracoval už třeba v roce 2006 na kolekci slunečních brýlí a šperků nebo v roce 2019 na capsule kolekci Louis Vuitton x Pharrell. Mimoto spolupracoval například i s Adidasem, Moncler, G-Star RAW nebo Chanel, sám stojí za značkami Billionaire Boys Club a Ice Cream. Does LV s desicion make you happy, is it a blurred line or did he just got lucky?
 • H&M oznámilo další spolupráci s módním domem, tentokrát s Mugler. Kolekci, jež bude dostupná už letos na jaře vytvoří ve spolupráci s kreativním ředitelem Casey Cadwalladerem. 

 

 • Československá VOGUE poslední měsíce šlape do pedálů a každá cover story je lepší a lepší. Tu březnovou bude ale opravdu těžké překonat – šéfredaktorka Andrea Běhounková si totiž do Prahy, konkrétně do Kongresového centra, pozvala samotnou Violet Chachki, jednu z nejznámějších drag queens na světě. Editorial doplnil rozhovor Violet a Zdenka Marka.

Evelyn Benčicová pro Vogue CS

 • V únoru taky vyšla první česká ELLE pod vedením nové šéfredaktorky, Thei Kučerové. Jejím ústředním tématem je Brave New World, obálku vyfotil Filip Hlad. 

 

 • A na konci února se v bývalém sokolském biografu Vzlet konal již čtvrtý ročník Plesu Sobje, střetu berlínské párty a vídeňského plesu. Téma znělo Inner (Super)heroes undercavered a vybízelo k androgynní sebeprezentaci. Základem dresscodu bylo klasické tuxedo a samozřejmě maska. Jak se s tím hosté poprali?
 • Foto: Archiv firem
 • Text: Josefína Joštová