Tento týden měl premiéru dlouhoočekávaný snímek House Of Gucci s Adamem Driverem a Lady Gagou v hlavní roli. Ačkoliv nás krásné záběry, honosné outfity a skvělé herecké výkony nadchly, o historii známého italského módního domu jsme se zas tolik nedozvěděli. Jak to tedy se založením, slávou i úpadkem klanu Gucci opravdu bylo?

Alessandro Michele for Vanity Fair

Inspirován luxusem 

 

Kořeny Gucci sahají do 20. let minulého století, konkrétně do roku 1921 do italského Toskánska, kde byla značka založena čtyřicetiletým Gucciem Guccim. Ten pracoval jako poslíček v londýnském hotelu Savoy, kde byl fascinován vysokou módou (zejména u zavazadel) tamějších hostů. Inspirován luxusem a kvalitou založil po návratu do Itálie značku Gucci, která se zprvu soustředila na výrobu kožených doplňků a tašek, zejména pro jezdce na koních (ano, proto se právě k jezdectví o pár desítek let později vracel v jeho kolekcích Tom Ford). Společně s obchodem otevřel i malou dílnu, kde zaučoval své zaměstnance. 

 

Od roku 1925 se na chodu firmy, zejména po kreativní stránce, podílel i Gucciův syn Aldo. Ten se později ve 30. letech zasloužil o masovou výrobu doplňků a otevření obchodu v Římě. Stojí i za ikonickým logem Gucci, které navrhl v roce 1933. 

 

Ve 30. letech bylo v důsledku války Itálie a Etiopie uvaleno na Itálii obchodní embargo a sehnat kůži bylo ještě těžší než dříve. Proto Guccio začal vyrábět i z jiných materiálů, například z hedvábí, lenu nebo bambusu (ikonický materiál pro poutka kabelek), a přirozeně tak i rozšířil svůj sortiment. V témže období spatřil světlo světa i ikonický rombi motif a technika zpracovávání kůže cuoio grasso. V roce 1937 uvedl na trh první kabelku.  

 

Během 2. světové války Gucci obouvalo italskou pěchotu. Zároveň se kvůli obecnému nedostatku musela firma úplně odklonit od kožené výroby a přesunout se k jiným materiálům, z velké části proto vyráběli z plátna. To se vyznačovalo charakteristickým symbolem dvojitého G v kombinaci s výraznými červenými a zelenými pásy. To už zní povědomě, že?

 

Gucci family

Kvalitu nezapomeneš

 

Po válce rozdělil Guccio rodinnou firmu mezi své tři syny: Alda, Vasca a Rodolfa a pro značku začalo zlaté období – v roce 1947 uvedli na trh Bamboo bag, o 5 let později asi nejikoničtější kousek, a to mokasíny s přezkou. Za nedlouho, v roce 1953, byl otevřen první obchod v USA, zároveň však zarmoutila celou rodinu smrt zakladatele Guccia. V 60. letech byly uvedeny další ikonické kousky, jako například Jackie Bag (1961) nebo logo s dvojitým G na pásku (1964), a na jejich konci se Gucci pyšnilo obchody v Americe, Asii i na Středním Východě. Celý svět nosil Gucci a znal slogan “Quality is remembered long after price is forgotten”.

V 70. letech se Gucci spojilo American Motors Corporation a mimojiné společně představili kolekci cestovních zavazadel. Také firma přišla na trh s parfémy a v Beverly Hills otevřelo luxusní prodejnu spojenou s galerií přístupnou jen těm nejprestižnějším zákazníkům (vstup byl možný pouze s velkým zlatým klíčem). What could go wrong?!

Gucci pre-fall 17 campaign celebrating 1960s

Rodinná zrada 

 

Zlatá éra bohužel nikdy netrvá věčně a pro značku Gucci byla zkázou právě její největší pýcha: rodina. Semínko zasadil už v roce 1969 Aldo, kdy sám, bez konzultace s ostatními vlastníky, založil Gucci Boutique. Butik však už v roce 1973 znovu spadal pod rodinnou firmu a zdálo se, že krize byla zažehnána. Tedy až do 80. let, kdy rodinnou opět zmítalo hned několik problémů. Napětí však vyvrcholilo v květnu 1983, kdy zemřel Rodolfo a většinový podíl zdědil jeho syn Maurizio Gucci. Ten zahájil válku proti strýci Aldovi a snažil se nad Gucci získat plnou kontrolu. Aldo Gucci, kterému v té době zbylo pouze 16,7 % firmy byl v roce 1986 odsouzen k roku vězení za daňové úniky. 

 

V roce 1988 prodal Maurizio 47,8 % Gucci investičnímu fondu Investcorp se sídlem v Bahrajnu a ponechal si  zbývajících 50 %. To až do roku 1993, kdy byl svůj podíl donucen skupině prodat (firma byla po nedávných skandálech skoro v bankrotu) a tím ukončit veškeré zapojení rodiny Gucci ve firmě. O 2 roky později byl Maurizio Gucci zastřelen v Miláně hitmanem objednaným jeho bývalou manželkou, Lady Gagou. Tedy pardon, Patriziou Reggiani! Ta byla o dva roky později odsouzena k 16 letům vězení. 

 

Maurizio a Patricia

„When I die, bury me inside the Gucci store" – 2 Chainz

Spasitel Tom Ford

 

Pro značku Gucci byl však rozhodně přelomový rok 1994, kdy tehdejší výkonná viceprezidentka a hlavní designérka Dawn Mello najala jako kreativního ředitele mladého Toma Forda. Jeho první kolekce v roce 1995 byla instantním hitem a značka se pod jeho vedením etablovala jako tvůrce vysoké krejčoviny, rafinovanosti, provokace a luxusu. Během pěti let od jmenování Forda do funkce se prodeje Gucci zvýšily o celých 90 %! 

V lednu 1999 francouzský luxusní konglomerát LVMH dosáhl 34% vlastnictví v Gucci Group. To Toma Forda a Domenica De Sole, tehdejšího CEO, vystrašilo a snažili se najít únik u francouzského finančníka Françoise Pinaulta a jeho skupiny Pinault Printemps Redoute (z níž se později, v roce 2013, stala skupina Kering). Podezřelé prodeje akcií a firem (například Yves Saint Laurent nebo Alexander McQueen) zahájily studenou válku mezi LVMH a Gucci-PPR, která skončila v září 2001, kdy všechny strany dosáhly dohody. Roku 2003 však Tom Ford a Domenico De Sole oficiálně oznámili, že neobnoví svou smlouvu s Gucci-PPR, a jejich spolupráce tak byla v dubnu 2004 ukončena. V roce 2005 oznámil Ford vznik své vlastní stejnojmenné značky.

A jak je to teď?

 

Po odchodu Forda v jeho šlépějích kráčeli návrháři John Ray, Alessandra Facchinetti a Frida Giannini, kteří všichni pracovali pod jeho kreativním vedením. V roce 2008 byl generálním ředitelem Gucci jmenován Patrizio di Marco, bývalý generální ředitel Bottega Veneta, kterého v  prosinci 2014 byl nahradil další bývalý generální ředitel Bottega Veneta, Marco Bizzarri. Ten v lednu 2015 jmenoval kreativním ředitelem Gucci Alessandra Michele, který pro firmu pracoval od roku 2002 jako zástupce Fridy Giannini a hlavní návrhář doplňků (předtím pracoval u Fendi). A pokud o zlatém období firmy už jsme mluvili, nejde následující roky označit jinak než obdobím diamantovým – Alessandro Michele zahájil renesanci Gucci: oživil klasiku jako logo double-G, mokasíny či tašku Jackie O a dal za vznik dalším ikonickým produktům, například kabelce Dionýsa. Prodeje se po jeho nástupu zvýšily o 12 %. 

 

Pět let po svém debutu v Gucci, uprostřed celosvětové pandemie oznámil Michele, že opouští opotřebovaný rituál sezónnosti s cílem získat novou kadenci, blíže jeho expresivnímu volání a bude kolekce vydávat jen dvakrát do roka. Pod jeho vedením se značka Gucci neodmyslitelně spojila například se zpěvákem Harrym Stylesem či zpěvačkou Billie Eilish. 

 

V dubnu 2021 představil Alessandro k oslavě 100. narozenin značky kolekci Aria, ve které se vracel k celé řadě typických designů Gucci, od bambusové tašky po motiv Flora. Také představil inovativní spojení se španělským módním domem Balenciaga, poctil tak jeho kreativního ředitele Demnu Gvasaliu a společně porušili snad všechna nepsaná pravidla světa vysoké módy.

 

Kolekce Aria, COURTESY OF SONY MUSIC PUBLISHING ITALIA “THE R” BY E. BARRIER AND W. GRIFFIN, zdroj: gucci.com

GUCCI Facts:

 

  • Gucci není jen italským módním domem, ale také epitetonem luxusu a stylu. Proto když slyšíte (zejména v amerických rapových skladbách), že je něco gucci, tak je to prostě dobrý! 

 

  • Celé jméno zakladatele značky Guciia Gucci zní Guccio Giovanbattista Giacinto Dario Maria Gucci

 

  • Gucci založilo globální kampaň s názvem Chime for Change. Do dnes úspěšně financovali přes 200 projektů s cílem posílit postavení žen a mladých dívek ve společnosti.

 

  • Gucci je od roku 2005 partnerem dětského fondu Organizace spojených národů UNICEF. Firma soustavně pomáhá programům UNICEF v Malawi a Mosambiku s cílem vytvořit udržitelné změny pro děti, rodiny i komunity.

 

  • Gucci Genius Jeans jsou nejdražší džíny na světě. V roce 1998 měly hodnotu 3 134 $ (dnes cca 70 000 Kč).

 

  • Ve Florencii můžete kulturu GUCCI pod vedením Alessandra Michele zažít na vlastní kůži prostřednictvím výstavy Gucci Garden Archetypes.

 

  • Ve 30. letech 20. století logo Gucci obsahovalo pracovníka, který nosil zavazadla hostů hotelu do jejich pokojů. Uhádnete proč?

 

  • Od roku 2017 je Gucci fur-free.

 

gucci.com, Aria 2021

  • Text: Josefína Joštová
  • Foto: Archiv firem