Co předcházelo pařížskému Haute Couture fashion Weeku? Ten pánský! Tady je výběr z fashion hroznů z podzimních pánských kolekcí.

Givenchy

Kreativní ředitel Matthew M. Williams otevřel přehlídku čtyřmi černými obleky vyrobenými v haute couture ateliéru a postupně se přesunul k ležérním, až punkovým, lookům: rozepínací kalhoty a sukně, kostky, denim a sportovní oblečení. Hlavní zprávou Williamse je: na podzim se bude vrstvit. A to pořádně: přes kalhoty, šortky, přes ně sukni, navrstvené topy s monogramem a přes to všechno oversized kožich a do ruky předělanou kabelku Pandora Richarda Tisciho. 

Commes Des Garçons Homme Plus

Hlavní rys Rei Kawakubo, která vždycky stírala hranici mezi tělem a oděvem není těžké najít ani v podzimní kolekci Commes Des Garçons Homme Plus. První modely kladly důraz na ramena, další modely zdůrazňovaly torzo a dokonalé krejčovství a látka byla vzorována dílem umělce Edwarda Gosse. Dočkali jsme se i barev: matné růžové a modré. Ani další nosná témata není těžké najít: jakoby je dávali na obdiv, přesto je zahalovali do tajemných Kawakubo hádanek. Přesto – odhalíte je všechny?

Loewe

Já zkrátka miluju Jonathana Andersona a jeho chápaní oděvu, trendů, smysl pro humor a dokonalou krejčovinu. A hlavně jeho schopnost dokázat šokovat, doslova pokaždé – letos to bylo sochařskými díly, bundami chcete-li, z mědi a oceli perfektně tvarovanými do iluze oděvu v pohybu vytvořenými francouzským umělcem Elie Hirsch Včetně andělských křídel byly poklonou renesančnímu malířství a době, která ovlivnila současného umělce Juliena Nguyena, který poskytl dvě obrovská digitální umělecká díla, která doplňovala runway. 

Bavily mě i hrátky s kůží (materiálem, samozřejmě) a kabáty: vlněné, dvouřadé, v maxi délce a s hlubokým výstřihem, samozřejmě doplněné velkou taškou Puzzle. Jenom taškou, who needs more?! 

 

Dior Homme

Kim Jones si přizval Roberta Pattinsona a Gwendoline Christie, aby přečetli úryvky z Pustiny (báseň od T. S. Eliota z roku 1922) zatímco se modelové procházeli po runwayi. Tématika plynutí času, smrti a následného znovuzrození se promítla do bledých, neutrálních barev, uvolněných střihů a vrstvení.

Kim Jones odkazoval i na krátké dva roky, kdy se Yves Saint Laurent ujmul otěží v módním domě Dior mezi lety 1958 a 1960 zakomponováním kousků, které mladý Yves přetvořil z tradičního rybářského oděvu na haute couture a rafinovaným užitím zvířecích potisků. Co ale přímo křičelo KIM JONES, co je typické a jen jeho je elegantní jednořadé sako bez klopy oblečené přes splývavé kalhoty. 

 

KidSuper

Show, která začala vřavou u vstupu a navíc o hodinu déle návštěvníkům ale vše vynahradila – Colm Dillan a jeho KidSuper totiž přišeli s něčím, co tu ještě nebylo. Přehlídka (nebo máme říct comedy show?) trvala další hodinu a nebála se opřít do všech témat, která jsou v dnešním super-korektním světě víc než tabu. A taky se pořádně opřít do módy, všech jejích fanoušků a – francouzů. „Vždycky jsem si říkal, že je to takové plýtvání penězi. Tolik peněz za něco tak pomíjivého. Já proto budu vytvářet koncepty, které za to opravdu stojí – jen počkejte, co ukážu příští rok v New Yorku!” komentuje kreativní ředitel.

10 z 20 modelů představila modelka a toho večera i moderátorka Tyra Banks, kromě ní na pódiu vystoupila Yvonne Orji, Jeff Ross nebo Stavros Halkia. Všichni předvedli variace na klasický oblek, plné barev a dětských malůvek. 

 

Louis Vuitton

A Colm Dillane ještě neskončil – stal se totiž taky hostujícím designérem přizvaným k tvorbě podzimní kolekce pánské divize Louis Vuitton. Jeho hravost, barevnost a drzost se vší úctou vzdala hold Virgilovi, přesto čeřila mlhu, která se od jeho smrti nad značkou vznášela. What a show!  

Zahájila ji katalánská zpěvačka Rosalía na střeše zářivě žlutého auta v XXXL pufferu a kalhotech, která v rytmech dominkánského boom bapu rozvlnila celé osazenstvo. Modelové se procházeli kolem ní – byli jsme snad svědky karikatury slavných Victoria Secret show, kdy se polonahé modelky promenádovaly při vystoupení zpěváků dominujícíh hudebním žebříčkům?!

Virgilův odkaz je pořád v modelech jasně znatelný, přesto mu svěží vítr Dillaneho a jeho značky KidSuper lichotil. Typické dětské malůvky zdobily kabáty i tašky, viděli jsme i klasický monogram a svázáný (ale pouze doslovně!) styling. Co se bude v zákulisí pánské divize LV dít je zatím nejasné, pokud tohle však byla ochutnávka jejího budoucího směřování, máme se na co těšit: Was it a blurry vision of a bright future?

PS: Look sestaven z dopisů byl ve skutečnosti vytvořen ze skutečných psaní, které v průběhu tvorby kolekce posílali členové týmu LV svým blízkým z celého světa. The Notebook but make it fashion!

PS: Look sestaven z dopisů byl ve skutečnosti vytvořen ze skutečných psaní, které v průběhu tvorby kolekce posílali členové týmu LV svým blízkým z celého světa. The Notebook but make it fashion!

Rick Owens

Rick Owens čerpal inspiraci z vlády britské královny v 19. století: viktoriánská silueta, prudérnost, potlačování smyslnosti, snaha o redukci tvarů i materiálů. Skoro antonymum Owensovy klasické tvorby, přesto i tentokrát do svých modelů skryl sexualitu a ironii.

Rick předvedl pláště, sukně, stažený pas, nařasené bundy, bundy s ostnatými rameny z hovězí kůže. Volba vyvýšeného catwalku jako by nás nutila upřít pohled na boty na platformě, tentokrát ještě o něco robustnější než model Kiss. Kolekcí také 61letý návrhář vzpomíná a skoro až adoruje mládí – proto opět show otevřel model Tyrone Dylan, Owensova múza věčného mládí.Homme Plissé Issey Miyake

Že je geometrie nuda? Rozhodně ne v podání týmu Issey Miyake! Ten se zaměřil primárně na trojúhelníky: kabáty se vyznačovaly trojúhelníkovými rameny, potisk tvořily plisované mřížky s trojúhelníky, řada kusů obsahovala odepínací trojúhelníkové chlopně, ze kterých se mimojiné daly vytvořit kapsy. To vše v tradičně zářivých barvách

PS: Pokud ještě nemáte zimní šortky, začněte shánět!Saint Laurent

Modely Saint Laurent chci všechny, všechny! Košile se statement mašlí, roláky, maxi kabáty a transparentní materiály. To vše neuvěřitelně chic, elegantní a dokonale padnoucí, i tak by se dala jednoduše shrnout kolekce Anthonyho Vaccarella. A můj chtíč je zjevně jen důkazem mistrnosti kreativního ředitele: “Chci aby muži mohli být ženami a ženy muži. Bez rozdílů, bez odlišování,” popisuje svojí kolekci. Splněno! 

Důkazem je i úchvatná herečka a představitelka Wednesday Addams v jednom z nejúspěšnějších Netflixovských seriálů Jenna Ortega, která (skoro) stole the show v jejím černém modelu s kapucí

Sacai

Japonská návrhářka Chitose Abe se spojila se spojila se značkou pracovního oblečení Carhartt. Kombinace typicky přímočarého streetstyle až workerského stylu Carhattua a romantické perspektivy Abe se nejdřív jevila jako utopie, opak je ale pravdou. Masivní zdojnásobené kapsy, zdeformované proporce a zlaté doplňky na workwearu? Ano prosím. Celá kolekce je zároveň předzvěstí avizované kolekce s Nike. Stává se ze Sacai nenápadně nový sportovní streetwear brand?!