Od 13. do 17. ledna ožilo centrum módy, italské Miláno, pánskou módou. Konal se totiž Mens Fashion Week na podzim a zimu 2023. Celý týden odstartovala přehlídka Gucci, následována představením kolekcí Dsquared2, Santoni, Etro, Fendi, Prada, JW Anderson, Armani a dalších. Jaké momenty z pásnké fashion extravaganzy by vám neměly uniknout?

PRADA

Přestože kolekce Miuccii Prady a Rafa Simonse nesla název Let’s Talk About Clothes, všechna pozornost se upírala na kabelky, které se téměř okamžitě staly hitem Internetu. A my se nedivíme! Vynikly o to víc, protože designéři se tentokrát soustředili hlavně na archetypální kousky pánského šatníku, jako jsou parky, kabáty a dokonalé krejčovství: přehlídku zahájilo 11 obleků s výraznými košilovými límci (ale bez košil??). A k naší nelibosti, je toto asi izámení oficiálního návratu úzkých nohavic…

GUCCI

První show po odchodu Alessandra Michele bohužel nenaplnila očekávání (a nebo právě že jo?) – opening look je nudnější než běžný outfit do práce, nezachrání to ani saka s odepínatelnými rukávy a nohavicemi nebo už tak okoukané pásnké sukně. Ale asi se není čemu divit, kolekce byla totiž navržena interním týmem a sami ji nazvali „aktem improvizace“. Na oznámení, kdo vklouzne do Alessandrových huňatých mokasínů si očividně budeme muset ještě chvíli počkat, stejně jako na další wau efekt při sledování runwaye.

Filippo Fior / Gorunway.com

Dolce & Gabbana

Ach, kéž by jen duo Dolce & Gabbana nebylo tak kontroverzní a člověk mohl milovat jejich modely bez pocitu provinilosti! Jejich návrat ke kořenům s korzety oblečenými přes bílé košile a širokými kalhotami, třpytky a dokonalou krejčovinu totiž nemilovat nejde! Návrháři se snaží modely okleštit od všeho rozptylujícího, než minimalismus preferují označení jednoduchost. Třešničkou na dortu byla dvě dokonale padnoucí saka inspirována dámských střihem přesýpacích hodin: „Obvykle je to mužská konstrukce, která je aplikována na dámské modely, my jsme to ale udělali opak,“ vysvětluje duo. Vypasované, lehce vycpané a zaoblené v bocích, s velitelskými rameny: dokonalý mix mužnosti a jemné ženské stránky, který se prolínal celou kolekcí. Přesně tak, jak to máme rádi! 

JW Anderson

Mysleli jste si, že holubí kabelku už nic nepřekoná? Omyl, Jonathan Anderson představuje žabí dřeváky! Do obchodů poputují v dubnu a my jim dáváme tak hodinu, maximálně dvě, než se po nich zapráší. Jinak byla kolekce návratem k počátku značky, což dokazují například kraťasy nebo pánské šaty s volány, které před deseti lety vyvolaly poprask, rajčatové doplňky odkazující na italské kořeny nebo úvodní model doplněný o pouhý kus látky: The undressed waiting to be dresed. 

Cozy, sexy, cool. Tak popsala svou kolekci Silvia Venturini Fendi a asi není, co dodat. Asymetrické výstřihy, kašmír, umělá kůže a hedvábí. Držící se tmavé milánské barevné palety, přesto bavící odstíny stříbrné, indigové a fialové. Mňam

Dsquared2

Dobám, kdy jsme Dsquared2 přirovnávali k Philip Plein asi odzvonilo? Letošní přehlídka byla rájem pro milovníky maximalismu a Y2K módy. Barevné kovbojské boty (oblečené na ruce???), flanely, džínové kalhoty s hvězdicovitými koleny a promyšlený styling. Budou tílka s nápisem „Chic F*cker“, klobouky se statementy „24-7 Star“ nebo „F*ckin‘ Freezing“ hitem léta? „Oslavujeme to, co jsme prosazovali už dávno – být sám sebou, originální a cítit se svobodně a pohodlně ve svém těle. No judgements!“ vysvětluje kolekci Dsquared.

Internet si navíc zamiloval catwalk modela Altona Masona a přirovnávají jej k ikonickému Leonovi Dame na přehlídce pro MArgielu v roce 2020. Dsquared2 to očividně s generací Z umí. 

 

ETRO

Ve své první pánské kolekci zkoumá kreativní ředitel Marco De Vincenzo svůj domov, kde jako dítě vyrůstral – promítá to do vlněných modelů, háčkovaných úpletů a huňatých pulovrů. Jeho cílem bylo sloučit „veřejné a soukromé, domácí a společenské“. I De Vincenzo vsází na dřeváky, do ruky modelům dal laserem řezané kabelky. Trend na jaro a léto podle Etro očividně zní: hlavně pohodlně; neprotestujeme! 

Isidore Montag / Gorunway.com, ostatní: Filippo Fior / Gorunway.com

  • Text: Josefína Joštová
  • Foto: Vogue Runway, archiv firem