Lokální brand JARDA Praha představil svou čtvrtou kolekci. Návštěvníky pozval do potemnělého Křižíkova pavilonu a za znění hlasitého metalu jim naservíroval přes 30 modelů.

Návrháři Anna Ryšánková, Nina Dvořák a Jaroslav Vích společně tvoří značku JARDA Praha, jež je ódou na češství a parodií módních velikánů. Nebojí se přiznat, kde je zdroj inspirace jejich kolekcí a současně se tak vysmát neustále se opakujícím trendům a vzájemně se kopírujícím módním velikánům. Letošní, již čtvrtou kolekcí, s názvem Season 4 ale dokazují, že ze satiru tvořící trojice se pomalu ale jistě stává etablovaný lokální brand. 

„ROCK, METAL, FESTIVAL, CIGÁRA, MOSHPIT, KLUB, TEMNOTA, PLES UPÍRŮ, KREV, HORROR, CHLAP TVRĎÁK, ŽIVOT, KAMIOŇÁK, DRZOST, DIVERZITA, KOLOBĚH, RECYKLACE, SRDCE, NÁVRAT, SEBEVĚDOMÍ, NADSÁZKA, OTEVŘENOST VŠEMU, NEVĚDOMOST, HARDCORE, NORMCORE, JARDACORE, METALCORE, ZMĚNA, RAVE, OPERA, ZÁŽITEK, JEDINEČNOST, ŽIVOTNÍ STYL, POT, DIY, TĚLO“ stojí v tiskových materiálech. Už to napovídá, že hlavní inspirací Season 4 je rocková a metalová hudba, festivalová nálada a hororové filmy. Tradičně kolekcí prostupují také aktuální trendy pojaté s nadsázkou a humorem.

Na catwalku se tak vystřídaly couture modely, jako flitrové šaty s výraznými rameny nebo černé maxi šaty s dlouhými rukávy, tak modely jako vystřižené ze streetstyle fotek pořízených před přehlídkou Balenciagy – oversized mikiny, kapuce, volné džíny a denimové sukně. Důraz kladli návrháři i na doplňky – výrazné kabelky, rukavice a výrazné stříbrné šperky z dílny Magdaleny Šťastníkové. Třešničkou na dortu byl tmavý make-up a použití červených očních čoček.  

Trio návrhářů a jejich pravá ruka návrhářka Hana Valtová tvoří z materiálů jako je denim, recyklovaná merch trika, flitry, bavlna a vlna. Opakujícím se prvkem v kolekci je i print s potiskem obličejů tvůrců Jarda Praha, například na legínách nebo triku – má odkazovat na selfies, které jsou typickým suvenýrem návštěvníků dnešních parties. 

Důležitou součástí celé show byl i streetcasting: „Kolekce je hodně ovlivněná výběrem modelů z řad normálních lidí, které každodenně potkáváme na ulici. Diverzita a osobnosti modelů byly inspirací pro vytváření jednotlivých looků, které jim byli ušité na míru vysvětlují návrháři. Po jejich nositelích byly looky i pojmenované. Tak který je váš favorit, Bety Sexy Kost, Květoslav Colombo nebo Ivana, co žila v Paříži?!

  • Text: Josefína Joštová
  • Foto modely: Jakub Straka
  • Úvodní foto: Valeria Dinkova