Svět vysoké módy a přehlídek nezastavuje a po krátkém výletu za oceán do New Yorku se pozornost opět upírá na evropské metropole. My ji tentokrát upřeme na Miláno, konkrétně na podzimní fashion week. Co stojí i za vaši pozornost?

Diesel a penetrace trhu

Nápovědu k nadcházející kolaboraci nabídl fanouškům Diesel už zasláním pozvánky na milánskou show – balíčkem kondomů. To byla ale teprve předehra (haha) – na runwayi rozsypali krabiček kondomů Durex rovnou 200 000! Těšíme se tak na další přehlídku s názvem For Sucsexful living” (twist na slogan Dieselu “For Successful Living”). 

Mimo kondomy ale kreativní ředitel Glenn Martens představil Y2K módou inspirovanou kolekci, bokovky, zatraceně krátké sukně, průsvitné materiály a hravý styling. Safe to say, že všem vykouzlil úsměv na tváři (i jednotlivým kouskům a kabelkám)!

50 odstínů Roberto Cavalli

Cavalli a Fausto Puglisi nám naservíroval přesně to, co od podzimní kolekce chceme – kůži, kožešiny (nebojte, nejsou pravé), denim a 50 odstínů hnědé. Styling dokonale fungující na runwayi, přesto vybízející k lákavé představě toho, jak bychom jednotlivé kousky nastylovaly my, klidně i v každodenním životě. (A určitě pak vypadali jako Kate Moss, která ve svém krajkovém outfitu z devadesátek byla jendou z inspirací kolekce.)

Poločas Gucci

Gucci je po odchodu Alessandra Michelle a před debutovou kolekcí nového kretaivního ředitele Sabata De Sarno na jaře 2024 v podivném, často nudném, meziobdobí. Při příchodu hostů (A$AP Rocky, Maneskin nebo Florence Welch) to vypadalo, že to budou právě oni, who is gonna steal the show, ale kreativní tým módního domu nás záhy vyvedl z omylu. 

Dokonalý tailoring s odkazem na Toma Forda s pozůstatky hravého stylingu Michelle, odkazy na archivní doplňky (třeba věhlasný gucci belt, horse-bit z roku 2003 nebo spike heels z roku 2009) vytvořili koktejl, který bychom si klidně objednali znovu. A znovu a znovu a znovu! Gucci tak dokazuje, že jakkoliv vlivný je jeho kreativní ředitel, i sama značka dokáže hrdě a zodpovědně nést dlouholetou tradici.

Dolce & Kim & Gabanna 

Po úspěšné show z minulého roku, která vznikala ve spolupráci s dříve Balenciaga-only ikonou a múzou Kim Kardashian byla na italské duo návrhářů kladena velká očekávání. Kim ale opět neváhala, nasedla na Kim-Air private jet a vyrazila vstříc Milánu, ready to save the day.

I tentokrát naše nové oblíbené trio společně vypíchlo archivní looky, kterým v rámci kolekce vdechli nový život a ani tentokrát nazapřeli, jakými mistry tailoringu jsou. Není tak divu, že jsme viděli odkazy na siluetu přesýpacích hodin, na korzety z 90. let, metalické detaily, variace na klasický kostýmek – zkrátka všechno, co by průměrný uživatel TikToku chtěl ve skříni. Mistrnost Dolce&Gabanna a cit pro business Kardashianek je očividně zlatou cestou (doslova!). 

 PS: Jestli jsme někde nečekali plus-size casting, tak rozhodně na show Dolce&Gabanna!

Wow-faktor Bottegy Venety

Wow. Just wow. Potřebujeme říkat víc? Každá kolekce od Bottegy Venety pod vedením kreativního ředitele Matthieu Blazyho nás baví víc a víc. I když nám vždycky přijde, že to víc nejde! Každý z 81 looků byl jiný, všechy ale pojil odkaz na Itálii a její historii: malé černé, slip dresses, kožené trenčkoty, typické slippers a prošívané kabelky (a to hned dvě najednou – já to říkám furt, že víc JE víc!).

Co ale absolutně nechápeme a v úžasu obdivujeme je jeho využití, pro Bottegu tak tradiční, kůže. Jedná se o lano? Vlnu? Nebo z čeho myslíte, že je kabelka na obrázku? Ano, Blazy vše vytvořil z jemných kožených vláken. Just wow. 

Fake it till you…. AVAVAV

Mohlo být lepší zakončení fashion weeku než show AVAVAV? Podle nás ne. Že nevíte, o koho jde? Ale víte, jen nevíte, že víte! To je ta značka, která nechala loni, při své debutové přehlídce v rámci MFW, všechny svoje modelky schválně spadnout! 

MFW SS23

A ani tentokrát to nebyla nuda. Po tom, co většina diváků předstírala, že si nevšimla zdánlivě drobných chyb u jednotlivých kousků (například upadlé náušnice nebo nefunkčního zapínání), ty bystřejší pochopili a začali bedlivě pozorovat “co se pokazí tentokrát”. A že bylo to čím dál lepší – od ulomeného podpatku, přes dramatické strhávání oděvů, až po spadlou zeď oddělující catwalk a backstage. Škoda slov, tady doporučujeme video! 

Celá show kreativní ředitelky Beate Karlsson si ale kromě šokování a pobavení kladla za cíl upozornit na problematiku fast fashion a povrchnosti a zdánlivé dokonalosti světa vysoké módy: doslova Fake it till you break it!

Zkrátka jsme se milánským fashion weekem nechali unést. Skoro jako modelové módního domu Sunnei!

hypebeast.com

  • Foto: Archiv firem
  • Text: Josefína Joštová