Kabelka, se kterou byla koncem 50. let vyfotografována hollywoodská hvězda Grace Kelly – držela si ji na břiše, aby zakryla rané známky svého těhotenství. Právě tak získala jedna z nejikoničtějších kabelek světa své jméno a slávu. Který milovník módy by taky neznal kabelku Kelly od Hermès?!

 

Ve 30. letech minulého století vytvořil Robert Dumas dámskou tašku s čistou a radikální estetikou: lichoběžníkový tvar, dva trojúhelníkové klíny, zaoblené držadlo, klopa uzavřená dvěma bočními pásky a otočná spona. Největší oblibě se začala těšit ale až o necelých 20 let později, a to nejen díky výše zmíněné Grace Kelly. Ženy po celém světě si kabelku zamilovaly i proto, že byla větší než většina tašek té doby, a tak nabízela ženám větší nezávislost. To zároveň reflektovalo období změn, ke kterým ve společnosti docházelo.

Do dnes získala tato ikonická kabelka spoustu variací: Kellyado, Kellydole, Kellylakis, Kelly piknik, Kellygraphie, Kelly Danse… Každá varianta však stále demonstruje bohatou expresivitu značky Hermès. Pojďme se podívat zblízka na kabelku, jejíž výroba vyžaduje od zaměstnanců francouzské značky vůbec nejkomplexnější know-how. 

 

©Coppi Barbieri

Kůže

Kabelka Kelly se poprvé objevila ve variantě z telecí kůže ve stylu Retourne. Jde o tradiční a nejstarší kůži používanou společností Hermès. 

U Hermès je kůže vždy „plnozrnná“, přičemž horní vrstva zůstává neporušená a nedotčená. Zrno zajišťuje odolnost kůže a její schopnost dobře stárnout, také unese její vrásky, žilky a póry: stopy života, které dělají každou kabelku jedinečnou. Postupem času je kůže patinovaná, což jí na kráse a luxusu neubírá. Naopak!

Hermès Factory, Montbron, France

Řezy 

Výběr kůže je stejně důležitý jako následná manipulace s ní. Bez ohledu na to, zda se řezání kůže provádí ručně hrotem, pomocí raznice nebo digitálně, musí řemeslník propracovat střihový plán a vhodně umístit šablony na kůži. Ponechány jsou pouze ty nejrobustnější části, sekundární díly usně lze použít například jako výztužné vložky. I ty nejmenší kousky kůže jsou využity, a tak žádný odřezek nepřijde vniveč.

 

Škrabka, palička, štípací čepel, třmeny, děrovačka, šídlo, kladivo, perlička, trn, rovné nebo zakřivené jehly s kulatou špičkou, šicí škeble, kleště, žehlička, štětec na pastu, skládací nástroj… Řemeslníci k ruční výrobě používají opravdu rozsáhlou řadu profesionálních nástrojů. V Hermès má každý zaměstnanec svou vlastní osobní sadu a nikdo své nástroje nepůjčuje nikomu jinému.
 
 
Sešít, slepit a sestavit 36 kusů kůže a různých kovových částí, které všechny tvoří tašku Kelly, trvá zaměstnanci 15 až 20 hodin. Kvalita zkrátka vyžaduje trpělivost! Zejména při ručním tvarování tuhé rukojeti na Kelly vyrobené z pěti různých kusů kůže. Každá taška je navíc sestavena od prvního do posledního stehu pouze jedním řemeslníkem. I proto každý z nich na první pohled pozná model, jež sám vyrobil.

©Chris Payne

Ruční práce

Každá kabelka je navržena tak, aby vám nejen vydržela po celý život, ale aby se s věkem zároveň stávala krásnější. Každou tašku Hermès lze rozebrat, opravit a každý jednotlivý kus je možné vyměnit – v tom tkví kouzlo ručně vyrobených předmětů a pýcha Hermès. 

Zlato nebo stříbro?

Klasické kabelky Kelly mají dvě možnosti kovového kování: pozlacené nebo palladiované. Obě možnosti zajišťují sofistikovaný lesk. Pozlacené kování je obvykle 18 karátové, najdeme ale i kování z 24karátového zlata. V minulosti byly kabelky Kelly ale i s kováním z permabrasu, růžového zlata, giloše či PVC. Královnou je Kelly Diamond, jež je vyrobena z luxusní krokodýlí kůže a doplněna o diamantové kování z 18 karátového bílého zlata.

Hermès Factory, Montbron, France

Kde Kelly koupit?

Pokud jste znalcem nákupního procesu kabelek Hermès, víte že důležitější než KDE, je otázka JAK. Aby si klienti mohli Kelly koupit, musí si se značkou vybudovat silný vztah. Hermès vyrábí kabelky Kelly pouze v omezeném množství, čímž podtrhuje jejich vzácnost.

Přímo v butiku proto funguje kniha přání – každý, kdo chce kabelku napíše přání ohledně její velikosti, kůže, barvy etc. Pak jen záleží, kdy kabelka na butik dorazí a kolik zákazníků čeká na stejný model. Chcete-li se do knihy přání zapsat, je potřeba si nejdříve sjednat schůzku s obchodním zástupcem. Honba za tou pravou Kelly tak může zabrat značný čas, trpělivost a flexibilitu. 

Cena začíná na 220 000 Kč.

foto:Jack Davison

  • Text: Josefína Joštová
  • Foto: Archiv Hermès