Rok 2022 byl pro módu velkým milníkem, a to nejen pro tu světovou, ale i pro tu lokální. Návrháři začínají spoléhat sami na sebe, kreativní ředitelé se mění, skandály se dějí a bohužel velká módní jména nás opouštějí. Přinášíme shrnutí všeho, co svět módy v roce 2022 definovalo.  

Velká čínská zeď Bottegy Venety

Bottega Veneta ukázala, že marketingu rozumí už v roce 2021, kdy například inzerovala na střechách domů v LA – to aby je viděli pasažéři přistávající nebo odlétající z jednoho z nejfrekventovanějších letišť na světě. A to hned potom, co si deaktivovala účty na všech sociálních sítích: „Ze sítí nemizíme, jen je používáme jinak,“ obhájil tenkrát rozhodnutí generální ředitel Keringu François-Henri Pinault. Hned na začátku roku 2022 ale posunula italská značka advertising úplně na nový level – k oslavě lunárního nového roku nainstalovala na Velkou čínskou zeď digitální obrazovky, na kterých se v ikonické zelené a tangerine (symbol štěstí) barvě objevoval nápis ‘新春快乐’ (šťastný nový rok). Zároveň značka přislíbila dar na podporu renovace a údržby nejvýchodnější části zdi „průsmyku Shanhai“.

Matthieu Blazy a Bottega Veneta, díl první 

Krátce nato rezonovalo jméno Bottega Veneta módním světem znovu, a to když v únoru nový kreativní ředitel značky Matthieu Blazy (37), nástupce Daniela Lee (který byl nedávno jmenován do nejvyšší funkce v Burberry), představil v rámci Milánského fashion weeku svou první podzimní kolekci. Blazy ale ve světě módy určitě není nováčkem – pyšní se zkušenostmi z Calvin Klein, kde se učil přímo od Rafa Simonse, z Celine s Phoebe Philo, z Balenciagy, Maison Margiela, ale hlavně i přímo z Bottegy Venety, kde působil od roku 2020 jako design director.

A ačkoliv na Matthieu byla po Leem kladena opravdu velká očekávání, zhostil se jich důstojně a hlavně po svémadios klasická Bottega zelená, adios plastové platformy. Blazy se vrátil ke kořenům značky, k čistým liniím, minimalismu, důrazu na kabelky, k poctivému řemeslu. A tak v době, kdy celý svět kopíroval Leeho, Bottega už se ubírala vlastním směrem, bez toho, aby se stala karikaturou sebe sama. 

Sexy exit Toma Forda

Když se newyorskou přehlídkou Toma Forda (61) na jaro 2023 rozezněla skladba Freddieho Mercuryho „Time Waits for No One“, ani jsme netušili, jak doslovně si vybraný soundtrack máme přebrat. Věhlasný návrhář dal přísloví V tom nejlepším přestat úplně nový rozměr když v listopadu oznámil, že Estée Lauder za za téměř 3 miliardy dolarů odkoupí jeho stejnojmennou značku, založenou v roce 2005 po Fordově odchodu z Gucci. 

A ačkoliv chairmanem zůstane i v roce 2023, pravděpoodbně to bude jeho poslední sbohem módnímu světu. Údajně se totiž chce Ford více zaměřit na režii (po úspěšných snímcích A Single Man a Nocturnal Animals). “I feel like he’s ‘done’ fashion. What else could he have to prove?” okomentovala jeho odchod kolegyně Whitney Bromberg Hawking: “It’s the sexy exit. He’s not hanging on.“ A ačkoliv s ní nejde nesouhlasit, jeho odchod zarmoutil nejednoho milovníka módy. 

Club 27 a brand Raf Simons

Rozesmutnění z konce dalšího ikonického brandu skoro převážila pousmání nad tím, že jej belgický designér Raf Simons oznámil skrze příspěvek na Instagramu. We officialy live in the future. Tak i tak se ale epiteton kultury mládeže a nejstylovějšího streetwearu připojil ke klubu 27 a po vzory Helmuta Langa (a očividně i Rafa Simonse) skončil v tom nejlepším. Svou éru zakončil přehlídkou na jaro a léto 2023.  

Samotného Rafa se ale ještě můžeme nabažit v pánské Pradě, kde od začátku roku 2020 působí po boku Miuccii Prady jako kreativní spoluředitel. Dříve pracoval pro Jil Sander, Dior a Calvin Klein.

Arrivederci, Alessandro

A s odchody ještě nekončíme. Velmi smutným oznámením byl odchod Alessandra Michelle z Gucci, kde působil přes 20 let. Za sedm let na pozici kreativního ředitele udělal ze značky ikonický brand Harryho Stylese (se kterým před odchodem ještě stihl vytvořit celou kolekci s názvem HA HA HA), Jareda Leto nebo Billie Eilish, díky nimž po Gucci touží celá Generace Z.  

Romanci, maximalismus, výrazné vzory a moderní, barvitou vizi Alessandra bude těžké zastoupit, pro padesátiletého návrháře je tohle všechno ale spíš začátek a my se těšíme, kde ho uvidíme příště.

 

Velký návrat Lindy Evangelisty 

Dost bylo odchodů! Svůj velký návrat na pole módního světa předvedla po téměř 15 letech Linda Evangelista, když zavírala show Fendi v New Yorku. Vůbec poprvé se prošla po mole po neúspěšném kosmetickém zákroku s CoolSculpting, o kterém promluvila chvíli předtím v rozhovoru pro britský Vogue. Linda se stala i tváří kampaně Fendi a Baquette, k příležitosti 25. narozenin této ikonické kabelky ji vyfotil módní fotograf Steven Meisel.

Suprise show Yeezy S9

Polarizující hudebník a designér letos překročil asi všechny myslitelné hranice. Mimojiné uspořádal na podzim na pařížském fashion weeku překvapivou přehlídku své nové kolekce Yeezy S9. Kromě děsivé show předvedl i košile s hate-speech, které rozpoutaly vášnivé debaty nejen mezi módními fanatiky.

Ye následoval útokem na sociálních sítích na redaktorku a stylistku Vogue Gabriellu Karefa-Johnson a sérií antisemitských komentářů, které vedly ke konci jeho vztahu s Vogue a partnerstvími například s Balenciagou, Gap a Adidas. Kromě toho vydal i vlastní merch se vzorem připomínající nacistické symboly, obhajoval Hitlera a posledních pár dní se údajně pohřešuje. Kanye definitely not for president. Ever.

Dárkový obchůdek (s dětmi?) podle Balenciagy

Balenciaga sice partnerství s Ye ukončila, s vlastní kontroverzní ale na sebe nenechala dlouho čekat. Po špinavých teniskách, show v bahně, koši na odpadky za 40 tisíc a kabelce jako sáčku od brambůrek, zveřejnil španělský módní dům (v čele s Demnou Gvasaliou, který v roce 2015 nahradil Alexandra Wanga) kampaň Gift Shop s dětmi držící sado-maso medvídky. Jako by značka sama pokoušela, kam až může zajít. Sem ale očividně už ne – celou kampaň všichni hluboce odsoudili (včetně jejich hlavní tváře Kim Kardashian), lidé na sociálních sítích publikovali videa, kde Balenciaga věci vyhazují nebo dokonce pálí. Značku teď nejen bývalí fanoušci spojují s týráním a zneužíváním dětí a obchodem s bílým masem. Kde je pravda je otázka, my ale smutně vzpomínáme na krále haute couture Cristóbala Balenciagu, který má asi v posledních letech nelehké spaní. 

Smutný odchod Issey a Vivienne

V roce 2022 nás bohužel opustila velká jména: v srpnu zemřel japonský návrhář Issey Miyake, který za 52 let tvorby dokázal skvěle bilancovat na hraně vysoké módy a umění. Kromě jeho neuvěřitelně inovativního pojetí módy na přelomu tisíciletí, jej můžete znát jako hlavního návrháře ikonických černých roláků Stevea Jobse.  

A na konci roku, 29. prosince, zemřela jedna z největších módních ikon, Návrhářek s velkým N, rebelka a aktivistka Vivienne Westwood. Vivienne nám celý její život připomínala, že móda JE politická a že ženy mají co říct. S úsměvem na tváři a I-don’t-give-a-fuck attitude přinášela na runway prvky z BDSM, ikonické renesanční korzety, boty na vysoké platformě a trička s hesly jako „Climate Revolution“ nebo „It’s Good For the Economy„.

Nechceme ale zapomínat ani na náš česko-slovenský rybníček! Jaké momenty si rozhodně zapamatujeme?

  • Desáté narozeniny ateliéru Zuzany Kubíčkové

Zuzana Kubíčková předvedla na podzim show oslavující jubileum vlastního ateliéru. Držela se svého rukopisu, přesto překvapila modely s nádechem erotiky a rafinovanosti – aneb přesně tak si představuejme svou uniformu do roku 2023!

  • Kriss Jenner na obálce VOGUE CS

O tom, že československý VOGUE dokáže velké věci, jsme se přesvědčili už několikrát (například když nafotil skoro nahou Paulinu Pořízkovou či iPhonem zachytil Kylie Jenner s dcerou v době pandemie). Tentokrát nás ale uchvátil obálkou Vogue Leaders s královnou businessu Kriss Jenner. 

  • Velká přehlídka JARDA Praha

Trojice návrhářůři Anna Ryšánková, Nina Dvořák a Jaroslav Vích tvoří haute couture značku, která se jiným módním velikánům vysmívá. Značku, která je epitetonem česštví i luxusu, jakkoliv si to může protiřečit. Nebojí se odlišnosti, kontroverze ani velké show a poslední přehlídka toho byla důkazem. Přečtěte si o ní tady.

 

 

A na závěr udělování cen za rok 2022:

  • Nejlepší značka: MIU MIU

Ačkoliv už nám parodie na mini sukně a double-belts občas lezly i ušima, musíme souhlasit s žebříčkem LYST a zlatou medaili udělit právě této italské značce s Glenn Martensem v čele.

  • Nejlepší modelka: BELLA HADID

Tady to asi není překvapení. Bella Hadid zvládla za minulý rok 35 přehlídek, včetně dechberoucí show pro Coperni, kdy „oblékla“ šaty z latexu přímo na runwayi a bezmála se tak postarala o Alexander McQueen S/S 1999 moment. K tomu se téměř každý kousek, který oblékla vyprodal během několika minut (ano ukazujeme na tak dlouho nenáviděné Uggs) a společně s přítelem Marcem Kalmanem se pyšní titulem nestylovějšího páru Hollywoodu.

  • Nejlepší trend: TWINNING 

Není trend jako trend, ale podle nás se rok 2022 nesl v duchu dvojčat. Jednoznačně nejlepší momenty fashion weeku? Když na v Miláně oblékl Alessandro Michelle do Gucci 68 dvojčat nebo převlékárna od Sunnei. 

  • Nejlepší návrhář: SIMON PORTE JACQUEMUS

Od snové svatby, přes ikonickou spolupráci s Nike, hvězdné modely Dua Lipy, divoké afterparties, až po nedávnou kampaň s Pamelou Anderson, Jacquemus nás prostě baví!

  • Obrázky: Archiv firem
  • Text: Josefína Joštová