Červen(ec): sex prodává!

Nezáleží na tom, jak velkým romantikem jste, kolik filmů o lásce jste viděli a pod jakou tíhou červené knihovny se vám doma prohýbají poličky. Musíte uznat, že pokud něco prodává, není to láska, je to sex.  

Víte to vy, víme to my a vědělo to už spousta ikon světa módy a krásy před námi. 

Věděl to například už revoluční Calvin Klein, který na začátku 90. let uvedl legendární kampaň s mladou Kate Moss and Markem Wahlbergem. Glorifikaci umělosti, velkého poprsí a dokonalosti nahradil touhou po přirozené, nenucené kráse a opravdovosti. Nebylo to ale poprvé, co Calvin Klein šokoval: už o deset let dřív obsadil do sexy kampaně teprve patnáctiletou modelkou Brooke Shields: „Do you know what comes between me and my Calvins? Nothing!“

Moc dobře to věděl taky Tom Ford, který díky tomuto světonázoru dokázal pozvednout tou dobou upadající značku Gucci. Prodeje se za pouhý rok po jeho nástupu zvedly o 90 % – ať už za to mohli modelové na molu v GG tangách či provokativně propagovaný Gucci belt, sex očividně opravdu letěl, letí a letět bude. 

Věděl to i fotograf Tery Richardson a kosmetická značka Sisley, kteří na billboardech vyměnili usměvavé modelky s rtěnkou v ruce za explicitní vyobrazení animální stránky sexu (která pohoršila nejednoho muže, how surprising) a mladou modelku Josie Maran s rozmazaným day-after-party líčením a ústy zalepenými od kravského mléka. 

 

Věděli to i v Saint Laurent, když v roce 2000 společně s modelkou Sophie Dahl poprvé uváděli na trh parfém Opium. A ověřenou praxi zúročili (zase ten Tom Ford!) i o dva roky později, kdy jako první v kampani ukázali kompletně nahého muže. (Jak šokující, že neprodává jenom ženská nahota, že?!) Samuel de Cubber v ní pózoval stejně jako samotný Yves Saint Laurent na snímku z roku 1971. 

Sexy fashion kampaně bez zmínky o italském módním domě Versace? Ale no tak! O the moment se postarala Claudia Schiffer, kdy ve sladce růžovém kostýmku pózovala vedle nahého feminního muže, zachycena objektivem fotografa Richarda Avedona v půlce 90. let. Při pohledu na fotografie mě okamžitě přišel na mysl úryvek z rozhovoru s Cher z roku 1995: I dont need a rich man. I am the rich man. Mňam!

Uf! Konkurenci máme teda velikou, přesto věříme, že si během letních měsíců přijdete na webu ffaasshhiioonn.com na své. Stay tuned!

  • Foto: Archiv firem
  • Úvodní foto: Getty Images
  • Text : Josefína Joštová