Stejně jako v životě, i v módě se vše neustále mění a co je v jednu chvíli in další den vyhazujeme ze skříní. Jedno je ale jisté: neustále přicházejí noví módní talenti, kteří posouvají úroveň tohoto krásného odvětví zase o něco výš. 

Byli to totiž vždycky právě mladí lidé, studenti, kteří byli nedílnou součástí změny. I proto vám chceme představovat mladé naděje lokální módy, které si podle nás vaši pozornost opravdu zaslouží – návrháře, šperkaře, designéry, influencery.  Kdo zažehl jejich lásku k tvorbě, čemu se konkrétně věnují a co plánují do budoucna?

Seznamte se, Ema

Jemná slovenka Ema Domanicka nás zaujala hlavně proto, že její barevné a hravé věci krásně kontrastují všudypřítomnému monolitu jednoduchosti a minimalismu, stejně jako glorifikované „ugly fashion„. Její poslední kolekci, o které si můžete přečíst o pár řádků níže, vládnou barvy a hřejivost – a to nejen ta, kterou vám dodají huňaté pletené svetry, ale i ta na duši. 

Kdo v Tobě zažehl vášeň k oblékání? Věděla jsi vždycky, že se vydáš tímto směrem?

Už jako malá jsem si sama šila oblečení pro Barbie, takže vášeň jsem v sobě zažehla asi já sama. Věděla jsem to jako dítě a na cestu módní tvorby jsem se vydala už na střední škole. 

Jaké byly Tvé začátky?

Docela těžké, když si vzpomenu na to, jak náročné bylo naučit se celý průběh tvorby fashion kolekce: od navrhování, přes střihy až po samotné šití. Všechno jsem se musela učit sama, takzvaně za pochodu, protože na střední škole jsem nestudovala oděv, ale grafický a prostorový design.

Vzpomeneš si na svůj první fuck-up?

No, nebyl to až takový fuck-up, všechno nakonec dopadlo dobře. Vybaví se mi ale první klauzury na vysoké škole. Jelikož jsem klauzury už předtím zažila, věděla jsem, do čeho jdu. Kvantum práce na výšce v rámci klauzur se ale nedá porovnat se střední školou, tím pádem jsem si špatně rozvrhla svůj čas a musela jsem táhnout 24-hodinovky. Díky tomu jsem zaspala na obhajoby a byla jsem ráda, že jsem nakonec dorazila včas a hájila až jako poslední, i když s mírným mental-breakdownem (smích). Tohle bych už fakt nikdy nechtěla zažít!

Kdo je Ti největší inspirací?

Mou největší inspirací jsou mé pocity, vzpomínky a lidé. Tím myslím nejen lidi, kteří jsou mi nejbližší, ale i úplní cizinci, kteří mě dokáží nějak inspirovat v každodenním životě .

Co vnímáš jako přelomový moment ve své kariéře?

Jako přelomový moment v mé kariéře vnímám například to, že jsem měla možnost ukázat svou kolekci „Put on your 3D glasses now“ na letošní přehlídce We’re Next v Praze. Byla to pro mě velká zkušenost, za kterou jsem vděčná. stejně vnímám i příležitost vystavovat části z kolekce „S láskou, Ema“ na Czech Design Weeku, který probíhal toto září.
Vděčná jsem samozřejmě i za možnost ukázat některé mé kousky na obálkce únorového vydání časopisu Vogue CS.

kolekce S láskou, Ema

Co Ti v práci zaručeně vykouzlí úsměv na tváři?

Určitě výsledek. Mnohdy se mi stalo, že během tvorby jsem se už opravdu musela přemáhat, abych něco dokončila. Vždy mě ale konečný výsledek namotivuje a tím pádem mi umí vykouzlit úsměv na tváři.

Kdy zažíváš pocit absolutní flow?

Když můžu dělat to, co mě opravdu baví a co mám ráda. A když mi proces dané práce jde jak má a když se v jeho průběhu nic nekazí.

Kdy sis naposledy řekla: To, co dělám, mi opravdu dává smysl?

Do své tvorby se snažím dát co nejvíc lásky a emocí. Právě tyto pocity jsem komponovala i do své poslední kolekce „S láskou, Ema“, jež se skládá z ručně pletených svetrů s háčkovanými prvky. Při tvorbě této kolekce jsem si takovou větu řekla mnohokrát, hlavně kvůli tomu, že ostatní lidé, diváci a pozorovatelé v ní přesně tyto mé pocity vidí a cítí. A samozřejmě, že si to řeknu vždy, když někdo mou tvorbu ocení.

Jaké mety bys jednou chtěla dosáhnout?

To zatím asi neumím úplně přesně říct, ale určitě chci v první řadě úspěšně dokončit bakalářské a následně magisterské studium. Samozřejmě bych se chtěla i posunout dál do světa a ukazovat svou tvorbu na různých eventech. Ve zkratce: určitě se jednou chci prosadit tak, aby mě lidé znali (smích).

A na co se můžeme těšit v nejbližších měsících?

Momentálně jsem začala pracovat na mé bakalářské práci, takže se brzy můžete těšit na představení nové kolekce!

Kolekce Put on your 3D glasses now

  • Foto: Archiv Emy Domanicke
  • Text: Josefína Joštová