Lidstvo je vesmírem fascinováno už od nepaměti. Závod mezi SSSR a USA o jeho dobytí v 60. letech se promítal mimojiné i tvorbě mnoha umělců, módní návrháře nevyjímaje. Adoraci neprobádaných hvězd a planet však můžeme v módním světě pozorovat dodnes. U koho?

Paco Rabanne

Španělsko-francouzský módní návrhář Paco Rabanne, který tvořil právě v 60. letech se nechal inspirovat tehdejší touhou o poznání nepoznaného a i on začal experimentovat, jak ve střizích, tak zejména s použitými materiály. Jeho avantgardní kovové a drátěné šaty připomínající brnění budou navždy ikonickou ukázkou světa, jež napjatě pozoroval každý vývoj v dobývání Měsíce.

Na jaře 1964 představil francouzský návrhář André Courrèges kolekci Moon Girl. Bílo-stříbrná kolekce byla plná mini šatů se sníženým pasem, sukní z moderních materiálů (například PVC), velkých brýlí a klasických go-go bílých kozaček. Tím však Andrého fascinace vesmírem nekončila – i o 3 dekády později, v Kyotu v roce 1993, představil kolekci s názvem Space Fantasia, která zahrnovala skulpturistické prvky z umělé hmoty.  

 

Úspěch mise Apollo 11 v roce 1969 slavil společně s NASA celý svět. Vesmírná tématika byla protkána napříč všemi odvětvími a inspiraci z ní čerpal i Pierre Cardin, italský návrhář známý svými futuristickými siluetami, moderními střihy a lesklými materiály. Pierre okouzloval svými symetrickými geometrickými modely, vinylovými materiýly a oversize doplňky, například zipy nebo knoflíky. V roce, kdy Neil Armstrong poprvé stanul na Měsíci vytvořil kolekci s názvem Space Age and Futurism představující šaty s lesklým lemem a dlouhé alobalové kápě. Pierre o pár let později dokonce navrhl vesmírný oblek pro NASA.

Similarity s některými z Cardinových ikonických kousků z 60. let můžeme pozorovat i v nejnovější kolekci Louis Vuitton Cruise 2022 (kreativní ředitel Louis Vuitton Nicolas Ghesquière dříve pracoval s Jean Paul Gaultierem, který byl pravou rukou Cardina).

Mezi další designéry tvořící ve stejné době a tématice patří například Thierry Mugler nebo Reed Crawford.

 

André Courrèges

Návrat do vesmíru 

Nemusíme se však ohlížet do minulého století, abychom našli další modely a přehlídky patrně inspirované objevováním a dobýváním dalekých hvězd a planet.

Podzimní couture kolekce módního domu Christian Dior na rok 2006 prezentovala ženskou sílu v plné kráse – honosné róby, útlé korzety, zdobené diadémy a výrazný make-up, vše doplněné o masivní prvky brnění. Defilé nasadil korunu tehdejší kreativní ředitel excentrický John Galliano, když vystoupil poděkovat divákům v astronautském obleku.

Hussein Chalayan, designér fascinovaný moderními technologiemi, představil v kolekci na jaro a léto 2007 futuristické šaty, které se měnily přímo před zraky diváků a nad jejichž konstrukcí spolupracoval s týmem, který měl na starost technologie například pro filmy Harryho Pottera. Vesmírné šaty inspirované tvorbou Paco Rabanne patří mezi jedny z nejikoničtějších modelů nultých let.

Inspirací kolekce Cruise 2011 skotského návrháře Christophera Kane byl pohled z Hubbleova vesmírného dalekohledu. Galaktický vzor, který byl nosným motivem celé kolekce si záhy zamilovaly i fast fashion značky po celém světě a jen v málokterém obchodě byste nenašli alespoň jeden kousek s barevnou galaxií. Kane v kolekci zdůrazňoval pas a soustředil se na volné střihy šatů i nohavic.

Americká značka Rodarte založena sestrami Kate a Laurou Mulleavyovými se v kolekci na podzim a zimu 2014 vrátila k tradičním technikám jako je pletení nebo háčkování. Značka shodila tradičně honosné modely nejen použitými materiály či zmíněnými technikami, ale také jejich dekonstrukcí a vtipnými potisky s motivy Star Wars, například Yodou nebo Lukem Skywalkerem.

Podzimní pánská kolekce na rok 2016 italského módního domu Versace se dle slov návrhářky Donatelly Versace inspirovala sportem a vesmírem. Donatella vysvětlila, že dle jejího názoru vesmír je budoucnost a představila stříbrné materiály, vesmírné potisky a brože.

Americký designový dům Coach protkal vesmírnou tématikou celou Pre-Fall capsule kolekci v roce 2017, která obsahovala doplňky, tašky, svetry, bundy a košile s vesmírnými nášivkami. Dle slov designéru byly kousky inspirované NASA pro každého snílka, který věří v to, že všechno je možné.

 

Chanel

Kolekce módního domu Chanel (v té době pod kreativním vedením Karla Lagerfelda) se svou podzimní kolekcí na rok 2017 vydala daleko za hranice klasických přehlídek – na jejím konci jsme byli svědky odletu rakety přímo z pařížského výstavního pavilonu Grand Palais. Téměř každý model reflektoval vesmírnou tématiku. Kromě metalických dek, byly ke zhlédnutí i potisky s astronauty, kabelky ve tvaru raket a variace Courrègesových go-go kozaček. Nechyběly ani nedostatkem gravitace rozcuchané vlasy.

S vlastním pojetím vesmírné tématiky přišla japonská oděvní značka Comme des Garçons v podzimní kolekci 2017, kde představila modely připomínající odpad ve vesmíru, který za sebou lidstvo při jeho objevování zanechává. Kreativní ředitelka a zakladatelka Rei Kawakubo nerespektuje trendy a sází na (často až zneklidňující) prožitek. 

Na milánském týdnu módy v roce 2018 představil italský módní dům Moschino pod vedením Jeremyho Scotta nový pohled na klasickou tématiku 60. let. Inspiraci čerpal Scott z konspirační teorie tvrdící, že JFK věděl o existenci mimozemšťanů a že jedním z nich měla být právě Jackie Kennedyová, která je zároveň zodpovědná jak za smrt bývalého amerického prezidenta, tak za smrt herečky a jeho údajné milenky Marilyn Monroe. Proto je kolekce plná výrazných barev nejen na oblečení, ale i na kůži. Jeremy Scott pověstný svou politickou vyhraněností se kolekcí zároveň distancoval od tehdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

S futuristickými střihy a materiály je bez debat spojováno jméno holandské módní návrhářky a stejnojmenné značky Iris Van Herpen. Inspirací pro její couture kolekci 2019 byl hvězdný atlas Harmonia Macrocosmica a spolupracovala na ní s fotografem a bývalým inženýrem NASA Kim Keeverem. Kim je známý pro své ikonické fotografie jejichž motiv přenesl na použité hedvábí. Z dlouhých vrstvených šatů na pozorné diváky hleděl obličej, celou kolekci doplňovaly šperky zdůrazňující obličejové kontury, obojí jako by vznikalo v Picassově dílně.

Vesmírný look uzavíral i pánskou jarní kolekci na rok 2019 módního domu Louis Vuitton, kterou debutoval nynější kreativní ředitel pánské divize a zakladatel značky Off-White Virgil Abloh. Metalické poncho s nápisem Follow the yellow brick odkazovalo na muzikál Čaroděj ze země Oz a reflektovalo Virgilův splněný sen. 

 

Balmain

Podzimní kolekce na rok 2021 francouzského módního domu Balmain, která byla kvůli světové pandemii ke zhlédnutí výhradně online, nás nutila snít o (v té době nemožném) cestování, jak za hranice států, tak lidských možností. Kreativní ředitel Olivier Rousteing představil své modely v prostředí leteckého hangáru a posléze na pozadí vesmírné cesty na Měsíc.V kolekci nechyběly lesklé materiály, zateplené bundy, oversized brýle a vesmírné potisky. 

Inspirace vesmírem se nevyhla ani streetwearovým kouskům – za zmínku stojí například značka Supreme a jejich NASA bunda z roku 2016, vesmírné Vansky a AirForce 1 nebo kolaborace NASA a Herona Prestona z roku 2018.

 

 

Vesmír je pro lidstvo fascinující odnepaměti a my doufáme, že do té doby než ho pro nás Elon Musk zpřístupní, budeme si moct vesmírný prožitek nadále užívat alespoň skrze čím dál originálnější a technologicky propracovanější módní přehlídky.

  • Text: Josefína Joštová
  • Foto: Archiv firem