Kodaňský Fashion Week určuje trendy už několik let: čistá estetika skandinávců s lehkým nádechem grunge dominuje streetstylu po celém světě. Od 31. ledna do 2. února, těsně předtím než pozornost přesune za oceán do New Yorku, představilo své kolekce téměř 30 návrhářů. Kteří stojí za vaši pozornost?

 

Copenhagen Fashion Week taky od letošního roku zpřísňuje pravidla a jeho účastníci musí splňovat 18 pravidel podporující udržitelnost a motivaci k zodpovědné tvorbě. Mezi pravidla patří například zákaz vyhazování neprodaných kousků, užití minimálně z 50 % deadstockové nebo udržitelné materiály či zákaz používání kožešin. 

Di(vision)

Spoluzakladatelé dánské značky Di(vision), sourozenci Simon a Nanna Wickovi pozvali hosty na cestu časem do 60. let na hudební festival Woodstock. Posadili je ke kulatým stolům pokrytým skvrnami od vína a napůl snědenými talíři jídla za doprovodu jazzových coverů Avril Lavigne nebo Linkin Park. 

Letos se v Di(vision) snažili o wearable kolekci, poprvé také zakomponovali pleteniny. Viděli jsme i bombery na zip, flanelky, většina klasicky z deadstockových materiálů. O ultimátní #InstagramMoment se postarala modelka, která zakončila celou show zvednutím se od stolu, jehož ubrus byl součástí jejích šatů. To asi musíte vidět, klikněte sem!

AERON

Zakladatelka budapešťské značky Aeron, Eszter Áron, si letos hrála s tradičním office wearem a kladla (si) otázku, jak se po letech pandemie proměnil. Semišové košile, kožené sako a žebrované pletené šaty, vše v přírodních neutrálních barvách. Za zmínku stojí styling ve znamení vrstvení: hedvábné nákrčníky, výstřihy a robustní pletené svetry kolem krku jako alternativa k šátku.

 

GANNI

S pozadím pulzující animace dánského umělce Esbena Weile Kjæra předvedlo duo Nicolaj a Ditte Reffstrup kolekci inspirovanou růstem a změnou: „Měli jsme pocit, jako by se všichni a všechno transformovalo, jako by se všichni ohlédli za uplynulými lety a změnili svůj život,“ říká návrhářka a poukazuje na těžké doby pandemie a krize. I proto se symbolem celé kolekce stal motýl.

Od té doby, co značka vyřadila kůži, je nosným materiálem denim. Jinak tomu nebylo ani tentokrát: džíny s nízkým sedem, maxi sukně i volné košile. Nechyběly ani kovbojské boty, krátké sukně a třpytivé šaty v duchu Y2K oblečené přes kalhoty. Veneda Carter vyrobila exkluzivní šperky, na sportovních kouscích spolupracovali s islandskou značkou svrchního oblečení 66°North. Celou oslavu módy jen zdůraznil velmi inkluzivní casting. 

REMAIN 

Kreativní ředitelka Denise Christensen se kolekcí na podzim a zimu 23 vrací ke kořenům. Show se odehrávala v syrovém industriálním prostoru s jednoduchou betonovou ranvejí. Představila dvouřadé kabáty, saka v leteckém stylu, minisukně obepínající postavu či oversized blejzry se špičatými rameny. Jednoduchost a eleganci ale rozbíjela kontrasty, například velmi nízko posazenými kalhotami, sportovními brýlemi nebo kšiltovkami.

Rotate

Over-the-top brand stylistek a influencerek Jeanette Madsen a Thory Valdimarsdóttir cílí na Generaci Z a lačnící konzumenty obsahu sociálních sítí: vše zkrátka na Instagramu musí vypadat dokonale! A taky že vypadalo: lesklá ranvej s názvem značky napsaným obřím zrcadlovým písmem, sexy společenské šaty, LBD, flitry a volány, přesto o trochu méně barev, než jsme u Rotate zvyklí: „Kolekce nabízí mnohem neutrálnější barevnou paletu s důrazem na sílu černé v šatníku. Je to pro nás nezvyk, ale věříme, že bude stejně úspěšná jako předchozí barevné kolekce,“ vysvětlují návrhářky. I tady mě ale potěšil velmi inkluzivní casting a Lisa Rinna z  Real Housewives z Beverly Hills v leopardím kabátě z umělé kožešiny! Holky vědí jak na #ViralMoment

Holzweiler

Se značkou z Osla jsme se vydali na průzkum hlubin moře. Barevná paleta v tónech inkoustově modrého mořského tma se zelenými řasami a písečně žlutou. Vrátily se Holzweiler šály, stejně jako důraz na svrchní oděvy spolu s úplety, džínovinou a dokonalým krejčovstvím. Tým návrhářů spolupracoval se stylistkou Fran Burnsovou a společně modelům přidali narativní prvky, které ještě víc odkazovali na mořský svět: Modelky, které procházely kolem dvou „korálových útesů“, nesly tašky s fáborky podobné mořským řasám, žluté šifonové šaty připomínaly v pohybu příliv, objemné puffery znázorňovaly lehkost mořské pěny.

Lattimier

Kolekce Lattimier byla návrhářovou intimní zpovědí a její představení uvedl emotivním proslovem: „Před třemi měsíci jsem si nebyl jistý, jestli vůbec dokážeme udělat novou kolekci. Vyhořel jsem. Pracovat v tomto odvětví je těžké, zvláště s omezenými zdroji. Jsem ale velmi hrdý na to, že vám dnes mohu ukázat kolekci, kterou jsem tvořil jako poctu všem mladým a budoucím návrhářům, kteří budou mít problémy a kteří si možná nejsou jisti, zda to zvládnou. Slyším vás. Vidím vás. A tohle je speciálně pro vás.“ 

Košilový look s podvazkem a kravatou zakončenou cock-ringem, pruhy, obleky a svetry s detaily na rukávy. Do toho spolupráce s umělkyní Sashou Huber, jejíž sochy ze série „Drawn to Music“ někteří z modelů držely v ruce skoro jako ochranný štít, jinde inspirovaly potisk oblečení.

STAMM / Zalando Sustainability Award

V rámci Copenhagen Fashion Weeku se také pravidelně předává Cena udržitelnosti Zalando Sustainability Award, jejíž letošním vítězem se stala značka značka STAMM. Porotu zaujala především použitím udržitelnějších materiálů. Dánská návrhářka  Elisabet Stamm jako by na runway seslala bytosti z jiné planety, důraz kladla na nositelnost a pohodlnost jednotlivých kousků. „Moje práce, a tedy i tato kolekce odráží mou osobní cestu a věřím, že mnohým dává smysl,“ říká návrhářka „oslavujeme pocit osvobození po několika letech doma a rovnováhu mezi klidem a vnitřním ohněm.“

STAMM vítězstvím získal cenu ve výši 20 000 EUR a partnerství se Zalandem při tvorbě exkluzivní kolekce. Aby Zalando podpořilo značku v jejím dalším růstu, zpřístupní kolekci zákazníkům Zalanda na všech evropských trzích.

  • Úvodní foto: Lasse Bak Mejlvang
  • Foto: Archiv Firem
  • Text: Josefína Joštová