V sobotu 4. 9. 2021 začala další sezóna pražského týdne módy. Koná se dvakrát ročně a Praha se společně s ním vždy promění v krásné, módu oslavující místo. FFAASSHHIIOONN přináší exkluzivní backstage video z přehlídky Pavola Dendise a Zlátna Tótha.  

Pražský Fashion Week představuje tvorbu československých návrhářů, a to jak známých tváří jako je například Michael Kovačik či Zoltán Tóth, tak nových talentů. 

Tentokrát jsme během tří přehlídkových dnů mohli zhlédnout celkem 18 přehlídek. Kromě čerpání inspirace z #FrontRow jsme se však vypravili i do backstage a pozorovali poslední přípravy před přehlídkou, které se vždy nesou v duchu zmatku a nestíhání, ale i velkého očekávání a natěšení. Nalíčeným modelkám make-up artisté dodělávají rtěnku či protahují oční linku, zatímco kadeřníci kulhají poslední prameny – vše musí být dokonalé a přesně tak, jak si návrhář představuje.

Přehlídka totiž není jen o prezentaci nových módních kousků. Jde o zážitek, kde každá součást je promyšlená a má svůj důvod. Od hudebního doprovodu a nasvícení catwalku, přes výběr modelek a modelů a udělání choreografie, až po samotný styling jednotlivých modelů, make-up a vlasy. 

Tyto magické okamžiky, kdy se několik desítek lidí spojí, aby pro hosty vytvořilo nezapomenutelný zážitek jsou výsledkem několikaměsíční tvrdé práce strávené především u šicího stroje. A my bychom vás chtěli pozvat do backstage s námi a alespoň skrze objektiv Petra Vágnera vám ukázat jiný pohled na přehlídky Zoltána Tótha a Pavola Dendise

Zoltán Tóth je absolventem UMPRUM v Praze působí od roku 2015. Jeho poznávacím znamením jsou kvalitní a luxusní materiály, důraz na precizní zpracování a pohodlné střihy. Jeho modely jsou synonymem lehkosti, ženskosti a rafinovanosti.

V jeho letošní kolekci s názvem R E se kriticky vyjadřuje k současné problematice módního průmyslu a udržitelnosti. R E je odkazem nejen na všeobecný motiv návratu, ale také výzvou k inovativnímu procesu při výrobě konfekce s fokusem na intimní přístup.Zoltán R Ecykluje nejen materiály, ale také podobu jednotlivých modelů. V siluetách se drží nejen nadčasové klasiky, ale jako vždy přichází s vlastním řešením – osvěžuje ji prvky řasení, nasčítává objem nebo R Ešifruje základní outline. 

Pavol Dendis je na fashion weeku zatím docela nováčkem, avšak jeho tvorba je výjimečná. Dříve se věnoval především pánské módě, zamilovalo si ho však i dámské publikum, a to právě jeho interpretaci pánských střihů a volných siluet v ženských kouscích. Jeho tvorbu charakterizuje minimalismus, jednoduchá barevnost, promyšlená konstrukce oděvu a poctivá krejčovina. 

všechny fotky: archiv mbpfw, Petr Vágner

Letos představil kolekci DARK WATERS – BRAVE YOUTH. Název je parafrází na ducha doby, ve které teď žijeme, která ale zároveň produkuje odvážné mladé lidi, kteří proaktivně reagují na momentální dění a chtějí změnu. Kolekce je inspirovaná odvahou, mládím a uvolněností 70. let. Tradičně kombinuje prvky street wearu a grunge a povznáší je na vyšší, luxusní úroveň. 

Backstage video z přehlídky Pavola Dendise najdete na našem Instagramu @ffaasshhiioonncom.