Jak jsi se dostala k modelingu?

S modelingem jsem začala v 15 letech, když mě máma přihlásila na casting Elite Model Look. Nikdy předtím jsem ho dělat nechtěla a nikdy by mě to ani nenapadlo. Začátky byly těžké, hodně mě to ale naučilo. Hlavně to, jak se o sebe postarat. Modelin mi otevřel svět a změnil život. Ukázal mi, jak se chovat na veřejnosti.

Jak bys definovala svůj styl? Oblíbené kousky?

V soukromí mám radši ležérní styl. Potřebuju, aby to bylo pohodlný. Když je ale nějaká příležitost, ráda si půjčím šaty a hezky se nalíčím. Nejoblíbenější kousky, co mám v šatníku, jsou určitě boty a kabelky. Pak třeba kabáty, džínové bundy. Ale musí být opravdu kvalitní. Zbytek věcí může být úplně obyčejný. Z kabelek mám nejradši Chanel. Měla jsem takové období, kdy jsem se za celý rok práce odměňovala tím, že jsem si pořídila jeden takový kousek. Když boty, tak spíše tenisky než podpatky. Když tenisky, tak třeba Givenchy.

Focení nebo přehlídky? Na co nejraději vzpomínáš? 

Vždycky jsem se hodně těšila na domácí focení, protože v Čechách jsem moc nebyla. Když jsem přijela, bylo to přátelštější, domácí pohoda, takový pracovní relax.

Pokud si mohu vybrat, tak přehlídky mi přijdou zajímavější. Na přehlídky Chanel nikdy nezapomenu. Jeho catwalk měl vždycky krásnou atmosféru a scénografii. Nebylo to jen obyčejný chození dopředu a zpátky

Od modelingu k focení? Jak se to stalo?

Jako dítě jsem ani nevěděla co bych chtěla dělat. Nikdy jsem ani nezkusila letní brigádu. Rovnou tady byl modeling. Hodně lidí se mě ptalo, co bych po něm chtěla dělat. A najednou mám díky covidu tolik volného času… Při rozhodování jestli být stylistka nebo fotografka, tak focení mě lákalo nejvíc. Za těch 15 let, kdy se člověk neustále vidí v počítači, tak už nějak ví, jak má fotka vypadat. Chtěla jsem to zkusit.

Máš nějaké vzory? Jakým způsobem tvoříš?

Nechci fotit jako nějaký konkrétní fotograf. Chci si vytvořit svůj vlastní styl. Třeba Michal Pudelka, ten si to všechno pečlivě nakreslí předtím, než to vyfotí. Mě zatím stačí, že se s týmem sejdeme, řekneme si nápady a já potom připravím moodboard. Většina věcí se stejně stane až na místě. 

Máš za sebou nějaké zajímavé focení? 

Jedno focení bylo se Zuzkou Stránskou, sekáčové oblečení, takový mix všeho. Další byla džínová story s modelkou nebo naposledy se Zeou. Zatím toho nebylo moc. Ale vše se docela daří. 

Jaký to je pocit najednou být na druhé straně?

Pocit být na druhé straně je jiný i stejný zároveň. Baví mě radit, jak se k tomu má modelka postavit a jak se hýbat. 

Co je specifikem focení krásy? Co z člověka potřebuješ dostat?

Záleží na tom, co se fotí. Jestli se fotí vyloženě oblečení, tak i přestože ta modelka důležitá je, pozice se musí vytvarovat tak, aby na fotce vypadalo dobře hlavně oblečení. Když se fotí portréty, vyloženě cropy a obličeje, tak je to o pohledu, o hloubce. Modelka to musí cítit. V tu chvíli je focení jako kdybychom byly obě v bublině, jen já a ona. 

Jak vnímáš krásu a jakou krásu v tom modelu hledáš?

Vím, že v modelingu je jednoduchá krása nuda. Když je člověk zajímavý, tak na fotce vyzní krásně. Přesto mě ale baví taková ta krása na první pohled. Mám ráda přirozený make-up i na modelkách, protože vynikne i to, jak vypadají samy o sobě. Pro mě jsou to hodně oči, pohled, který když se kouknu přes kameru, to tam má a vpíchne to tam. 

Kde hledáš inspiraci? A co technická stránka věci?

Jsem úplně na začátku, takže určitě módní časopisy nebo Instagram. Dělám si moodboard abychom věděli jakým směrem se vydat. Určitě ale nechci kopírovat fotku od fotky. Hledám inspiraci od všech fotografů. Co se tyče techniky, mám velkou mezeru. Je důležité vědět, jak pracovat se světly a jak správně svítit. Zatím jsem na všechno sama, takže i retušování a podobný věci, co k tomu focení patří, se teprve učím. 

Analog nebo digitál?

Jestli analog nebo digitál? Ze začátku asi digitál. Myslím že každý fotograf to má ze začátku těžký. S tím že ještě nemá nic s nikým nafoceno, ne každý s ním chce do toho jít a věřit mu. Ale doufám, že po 15 letech budování jména to bude jednodušší. 

Je někdo koho by sis přála vyfotit?

Už se mi ozvalo pár holek co znám, že by se mnou něco nafotily. Ale problém je v tom, že každá modelka má svoji agenturu a není to tak snadné si je vzít, něco s nimi nafotit a pak nabízet dál. Všechno ale má svůj čas. Samozřejmě bych chtěla něco nafotit s Míšou Kociánovou, když je moje nejlepší kamarádka. Myslím že to i hodně pomáhá, mít před sebou někoho kdo ti věří a zároveň má zkušenosti. Vyjdou z toho pak super fotky. Bára Podzimková řekla sama od sebe, že by se mnou chtěla něco nafotit. Myslím si ale, že na to abych dostala tyhle velký holky si budu muset ještě chvilku počkat. 

  • Rozhovor: Lenka Kermes