Je jí 23 let a v době, kdy děláme tento rozhovor ji čeká její první velká filmová premiéra. Film režiséra Petra Bebjaka má premiéru 7. dubna a Leona hraje jednu z hlavních postav.

Na startu

Na začátku roku 2021 byla Leona již poněkolikáté několik měsíců na zkušené v Londýně. Chodila po castinzích, natáčela self-tapy a poznávala se s castingovými režiséry. „Byl to zvláštní pocit, takové deja-vu. Tím čím jsem si procházela před dvěma lety zde v Praze, jsem si teď opět zažila i v Londýně. Byl to takový pocit dalšího začátku,“ popisuje Leona svou zkušenost.

Cesta k herectví

Po škole chtěla jít na konzervatoř, ale rodiče se o ni – jako o holku za malého města – báli. Do Prahy ji to ale táhlo neustále, tak přestoupila na pražský gympl a přihlásila se do divadelního kroužku. Chvíli na to se dostala do Shakespeare Company a začala si mapovat castingové agentury. „Hrála jsem kompars v zahraničních seriálech. Ale hlavně jsem se vrhala do natáčení studentských filmů a pomalu jsem začala sbírat materiál na svůj první herecký showreel. S tím jsem pak běžela za agentkou Petrou Svarinskou, která mě zastupuje dodnes,“ usmívá se Leona.

Nikdo nechápal, že ačkoliv chci být herečkou, odcházím z JAMU.

Škola nebo natáčení?

Natočila pár reklam a krátkých filmů. Byla rozhodnutná, že po dokončení gymnázia půjde na vysokou – dva roky se intenzivně připravovala na přijímací zkoušky na činohru na pražské DAMU, nakonec ale skončila pár jmen pod čarou: „V tu chvíli mi to zlomilo srdce a začala jsem o sobě a o herectví pochybovat. Byla jsem zhroucená, ale z ničeho nic přišla příležitost jet studovat do Londýna do jednoho hereckého centra. V Londýně jsem přičichla k filmovému herectví a pochopila jsem, že je to úplně jiná forma herectví,“ vysvětluje mladá herečka.

První film

Po návratu z Londýna začala natáčet s Petrem Zelenkou film Modelář, v létě točila další studentský film a na podzim se dostala na JAMU a začala studovat muzikálové herectví: „Vůbec jsem nevěřila, že jsem se tam dostala! Jsem spíš sportovní typ, velké taneční zkušenosti jsem neměla, a tak to pro mě byla veliká výzva. Tanec a zpěv mě ale neuvěřitelně nabíjely,“ rozzářeně vzpomíná Leona, ale její úsměv trochu upadá, když dodává, že studium během prvního ročníku nakonec ukončila.

Těším se na roli Lidušky – je to holka, co nečeká na záchranu princem!

Herecké dilema 

Musela se rozhodnout, co dál. Kvůli studiu nedokázala říct ne příslibu filmových rolí a touze prorazit v zahraničí. Její okolí nechápalo, že ačkoliv chce být herečkou, odchází z JAMU: „Vsadila jsem na svoji vnitřní intuici. Znamenalo to mnoho neprospaných nocí, ale rozhodla jsem se zariskovat,“ mapuje možná jedno z jejích nejdůležitějších rozhodnutí Leona. A sázet na intuici se očividně vyplatí – během několika týdnů dostala nabídku na casting filmu Stínohra a nabídli jí roli Gréty. Natáčelo se na podzim 2020 a na jaře 2021, teď, na jaře 2022, má film premiéru. „Stínohra je se mnou už dva roky. Režisér Petr Bebjak se k filmu dostal už před pěti lety a například producenti v čele s Honzou Bradáčem s ním pracují už deset let. Je to teprve pár týdnů, co jsem film viděla a musím říct, že se neuvěřitelně těším, až film uvidí v kinech i diváci. Je to moje první velká filmová role a já jsem na nás všechny moc hrdá a hlavně vděčná za takovou příležitost.

Pan profesor a spol.

Doteď jste Leonu mohli vidět v seriálu Ochránce nebo Pan profesor. V létě bude v kinech německá fantasy pohádka Hui Buh und das Hexenschloss, kde hraje královnu čarodějnic. „To bylo zatím moje největší natáčení. A rozhodně to bylo velkorozpočtové natáčení!“ vzpomíná královna čarodějnic Leona.

Horalka

S režisérem Petrem Bebjakem spolupracuje i dál, momentálně mají roztočenou vánoční pohádku o Krakonošovi. „Zimní záběry jsme už natočili na sjezdovce v Harachově a teď nás v létě čeká dotáčení exteriérů v Krkonoších. A je to moc krásný scénář a krásná role. Hřeje mě u srdce, že to na vánoce uvidí moje rodiče a babička v televizi,“ říká Leona a popisuje svou roli Lidušky: „Není to princezna, je to horalka a odvážná holka. Holka, co nečeká na záchranu princem! Společně s Liduškou bouráme pohádkové stereotypy,“ směje se Leona a dodává, že její největší satisfakcí je, že si ji Petr už podruhé vybral do svého projektu: „Uvědomuji si, jak moc jsou filmové příležitosti propojené a jak pomalu se může herec dostat od jednoho projektu k druhému. Každý večer se teď hlavně připravuji na roli Lidušky. Učím se scénář a připravuji si otázky na Petera,“ uzavírá rozhovor Leona.

Film Stínohra má premiéru 7. dubna

  • Foto: Vojtěch Veškrna
  • Make-up & Vlasy: Renata Zelinková (L’Oreál Paris)
  • Rozhovor, styling, produkce: Ivona Petružálková
  • Všechny outfity: Klára Nademlýnská
  • Poděkování CashOnly studio za poskytnutí studia na focení: