Jaké byly začátky modelingové kariéry kluka z Pardubic, s jakým návrhářem by nikdy nespolupracoval, proč se přihlásil do reality show a co pro něj znamená láska?

 

Když Petr přišel do studia Cash Only, abychom spolu mohli nafotit editoriál inspirovaný YSL a popovídat si o jeho modelingové kariéře a nedávné účasti v reality show Love Island, hodně mě překvapil. Přišel vysmátý kluk, pohotový, žoviální, v černé mikině a obyčejných džínách. Charisma z něj sršelo ještě víc než skrze televizní obrazovku. 

Potom, co se uvítal se psem Karlem, udělal si kafe a nalil kombuchu, posadil se k nám a společně jsme si déle než hodinu povídali. Rozhovor jsme dokončovali zatímco Petra česala Ivana Tokárská a Lenka Kermes a jsme mu vybíraly outfit. A pak už se šlo na věc – Petr se během minuty přehodil do role profesionálního modela zkušeně pózujícího před objektivem Vojtěcha Veškrny

 

Košile, YSL
Kalhoty, COS
Šperky, Ondřej Stára

Jaké byly Tvé modelingové začátky?

Vtipné. Nikdy jsem sám sebe nepovažoval za někoho, kdo by se pro modeling narodil a snil o něm. Když jsem posílal fotky do modelingové agentury, tak jsem ani nevěděl, že to modelingová agentura je. To jsem zjistil až potom. Pracoval jsem v té době totiž jako prodavač parfémů v obchoďáku, a tak jsem myslel, že fotky posílám do podobné agentury hledající nové prodavače. V té době jsem hrál basket a pracovat jsem mohl jenom o víkendu. A víte, jak ty fotky vypadaly? Prostě jsem se vyfotil zpocenej v šatně po jednom z tréninků! Ale asi se jim to líbilo, pozvali si mě do kanceláře a hned mi předložili smlouvu s tím, že mám pár dní na to se rozhodnout, jestli do toho jdu. V té době mi bylo 16 let.

Jak ses rozhodl víme, na základě čeho to ale bylo?

Chtěl jsem získat novou zkušenost. Do té doby jsem třeba jen jednou letěl letadlem, takže možnosti, které modeling přinášel, pro mě byly neuvěřitelné. 

 

 

 

Šel modeling skloubit s hraním basketu?

Ze začátku ano, ale jakmile jsem se vydal do zahraničí, tak už samozřejmě ne. Do Milána jsem odlétal 3 měsíce od podepsání smlouvy. Vzhledem k tomu, že do té doby jsem basketem žil a chodil i na sportovní gymnázium, byl jsem všem jako model pro smích. Postupem času ale viděli, co všechno mi to dává a kam všude se podívám a začali se zajímat. Pár z nich dokonce začalo chodit na castingy (smích). 

Už v té době jsi byl teda influencer!

No vlastně jo!

 

Křivák, (prodává Space)
Rolák, COS
Boty, YSL
Kalhoty, Topshop
Šperky, Ondřej Stára

V souvislosti s tebou je často zmiňovaná i známá přehlídka italské módní značky Dolce & Gabbana. Jak na tebe celá show působila?

S Dolce & Gabbana jsem spolupracoval dlouhodobě, tahle přehlídka z roku 2018 však byla totálně nabombená slavnými lidmi. Sám jsem nechápal, mezi kým jsem se ocitl, přišlo mi nereálné, kam jsem se dostal. Myslel jsem si třeba, že alespoň ostatní modelové jsou stejně normální lidi” jako já – byl jsem proto dost překvapený, když jsem zjistil, že můj kolega je syn Pierce Brosnana (Jamese Bonda). Byla tam ale i všechna významná jména pánského modelingu. Účast na té přehlídka pro mě byla velká čest. 

Je v pánském modelingu stejný tlak na vzhled a dokonalou postavu jako v tom dámském?

Je to dost individuální, ale každý, kdo chce modeling dělat, na to musí být dost mentálně připravený. Není to jednoduchá práce. Obecně ale ten tlak u kluků není takový. Což je možná i důvod, že je to jedno z mála odvětví, kde jsou ženy oproti mužům mnohonásobně přepláceny. Když jsem začínal, tak jsem měl dost sportovní postavu, o které jsem si myslel, že je ideál. Ideál to ale byl tak v 90. letech a já v Miláně nedopnul jediné sako. Dnes nemusíte být svalnatý, ale konfekční – ani moc hubený, ani moc svalnatý.

 

Kdo je tvůj oblíbený návrhář? 

Celé dva roky co jsem žil v Miláně jsem úzce spolupracoval s návrhářem Neilem Barrettem, který založil pánskou divizi Prady a teď má vlastní brand. Pro něj jsem dělal fitting modela, což znamená, že na mě to oblečení šil, byl jsem vlastně taková živá figurína. To byla hrozně zajímavá zkušenost, protože jsem byl součástí celého kreativního procesu: od návrhu kousku, přes šití, vybírání látek až po samotný vznik. I proto je jeho tvorba mou srdcovou záležitostí.

Je nějaká značkou, se kterou bys nespolupracoval?

V tuhle chvíli mě žádná nenapadá. Musím ale se značkou sdílet moje morální hodnoty. 

Před dvěma lety udělala Iva Burketová v rámci MBPFW přehlídku, kdy na molo poslala nahé modely. Šel bys do něčeho podobného?

Nic takového mi dosud nebylo nabídnuto, takže nedokážu říct! Asi bych do toho šel, ale víme jak to u nás chlapů je, proto by podmínkou bylo, že ta místnost musí být vytopena natolik, že bych se neztrapnil (smích).

 

Cardigan, COS

Tak to by byl v komplexu Gabriel Loci, kde se MBPFW v té době konal, asi dost problém! Myslím, že se můžeme pomalu ale jistě přesunout k tématu, se kterým jsi za poslední měsíce spojován nejvíce, a tím je reality show Love Island. Přihlásil ses sám?

Ano, asi jako jediný! Kamarád mi o tom řekl a já hned poslal přihlášku. I když musím přiznat, že jsem odpovědi dost trolil a divím se, že si mě vůbec pozvali na casting. Castingů bylo dohromady asi deset, byl to nekonečný proces trvající od března. Součástí byly mimo jiné i psychotesty, zdravotní prohlídky, zkrátka totální kontrola našich těl a psychiky.  

 

Proč ses přihlásil?

Zaprvé mě neuvěřitelně zajímalo, jak natáčení reality show funguje. Sám jsem lidi z jiných reality shows odsuzoval: myslel jsem si, že tam jenom kalí, že nic neumí a i přesto jsou slavní. Chtěl jsem si teda tuto mojí hypotézu potvrdit. A to se mi nepovedlo! Podle mě si každý, kdo to všechno absolvuje, zaslouží obdiv, celé natáčení je hrozně náročné. Druhým důvodem bylo to, že jsem se dostal do životní fáze, kdy pro mne bylo náročné zažívat nové věci. Možná i proto, že od 16 jsem žil divoký život, setkával se s celebritami a lítal po světě, tak mi vlastně všechno přišlo hrozně normální. Potřeboval jsem čerstvý vítr do plachet, nebo jak se to říká (smích). Třetím důvodem bylo to, že mě zajímalo, zda se tam člověk může doopravdy zamilovat.

A může?

Může! Je to neuvěřitelné, ale může. Racionálně to ale dává smysl a ty podmínky jsou k tomu ideální a uzpůsobené: trávíte spolu všechen čas, musíte se bavit o svých emocích, chodíte na rande…. Je ale důležité zmínit, že jak rychle se tam dá zamilovat, tak stejně rychle se dá zjistit, že to mezi vámi nikdy fungovat nebude. 

 

V začátcích každého vztahu je důležitá autentičnost, jak se člověk před všemi těmi kamerami uvolní? Jak může člověk vést intimní rozhovory?

Já mám i v normálním životě problém explicitně vyjadřovat své emoce, mám prostě blok. A když už něco řeknu, tak to řeknu hrozně komickým způsobem. Tam jsem najednou neměl jinou možnost, než svoje emoce řešit každý den. Všem nám to určitě pomohlo – nejen, že jsme se naše pocity naučili analyzovat, ale zároveň i srozumitelně vyjadřovat. 

Takže si člověk na všechny ty kamery zvykne?

Ano. Máš v hlavě samozřejmě to, že nemůžeš říct všechno, co tě napadne, způsobem, jakým tě napadne. Jinak to ale vypustíš. Člověk s kamerou a štáb tam byl přítomen pouze při soutěžích nebo když jsme šli na rande, jinak to byly v podstatě neviditelné” kamery. Navíc se štábem bylo zakázáno jakkoliv komunikovat, takže nám přišlo, jako by tam nebyl. 

Ve vile jste strávili dva měsíce, jak jste potom doháněli veškeré dění ve světě? 

To bylo úplně šílené. První šok přišel, když jsme dostali do ruky telefon – moje stories najednou vidělo 200 000 lidí, což byl obrovský tlak. Druhý šok byly volby a to, že se vracíme vlastně do jiného státu. Do toho zdravotní stav prezidenta, nárůst případů s Covidem, úplně jiná cena benzínu… Samozřejmě jsem v minulosti pobýval v zahraničí i déle, ale vždycky jsem měl u sebe telefon a mohl sledovat dění v Česku v reálném čase.

 

Co pro tebe znamená láska?

Já doufal, že už od takových otázek budu mít klid (smích)! Pro mě je kouzelné to neznámo, to mě hrozně přitahuje. Chci ten pocit poznat, i když mu přesně nerozumím. Láska je pro mě ale určitě bezpodmínečná. 

Odpověděl bys takto i před Love Islandem?

I před Love Islandem jsem věděl, co chci. Měl jsem dost jasnou představu, jak by můj vztah měl vypadat. Je pro mě důležité, aby vztah byl partnerství, ve kterém se navzájem rozvíjíte a neomezujete. Mám rád, když jednotky v páru dokáží fungovat samostatně, přijde mi, že pak jsou o to raději spolu.

K budování vztahu ale určitě patří i fyzično, mít sex před kamerama ale asi chce málokdo. Jak jste tohle řešili?

Jediným místem bez kamer byla takzvaná hideaway, kde jste mohli za odměnu (například za vyhranou soutěž) strávit noc. Jinak jsme měli smůlu. A bylo to náročný, nebudu lhát – přece jen jsme tam nějaký ten pátek byli a nechodili jsme kolem sebe zabalení v zimních bundách… Byly chvíle, kdy jsme přemýšleli, že se schováme do skříně. Ale při představě, jak ti kameramani koukají na to, jak za sebou lezeme do skříně a po pár minutách zpocení vylézáme, nám bylo tak trapně, že jsme si to zase rychle rozmysleli (smích). 

 

Četly jsme, že československý Love Island byl nejsledovanější edicí na světě, proč myslíš, že měl takový úspěch?

Jelikož jsme neměli žádné informace zvenku, tak jsme samozřejmě absolutně nevěděli, jak je show vnímána a jestli na ni vůbec někdo kouká. Poslední týden nás ale na ostrově navštívil generální ředitelka Novy, akcionáři Novy a další vysoce postavení lidé a všichni nám gratulovali. To jsme vůbec nechápali (smích). Při finále jsme se dozvěděli sledovanost: původně byl plán, aby jednu epizodu sledovalo 100 000 lidí. Nakonec jednu epizodu sledovalo průměrně 1,5 milionu lidí. Úspěch tkví dle mého názoru v tom, že je to show na úrovni. 

 

Náhrdelník, Ondřej Stára

Díky účinkování v show ti samozřejmě narostla čísla na sociálních sítích, jak s tím plánuješ naložit?

Už předtím jsem nějakým způsobem s mými sledujícími sdílel můj život. Až v tuhle chvíli se však rozhodne, jestli si zasloužíme tak velký vliv, jaký nám show přinesla. To, že jsme byli dva měsíce v televizi, z nás nedělá celebrity, neukázali jsme nic, co umíme. Takže i když teď přichází spoustu nových projektů, rádi bychom náš vliv využili nějak smysluplně. Chceme naše sledující nějakým způsobem vzdělávat, ukázat jim, že umíme i něco víc než jen pobíhat v plavkách po vile. 

Kolik sledujících ti přibylo?

Na začátku jsem měl asi 27 000 sledujících na Instagramu, při odchodu z vily 84 000, teď mám něco málo přes 140 000. Je ale otázkou, jak dlouho ti lidé zůstanou a jak budou aktivní. 

 

Přišlo ti po skončení show hodně negativních zpráv?

Neuvěřitelně mě překvapilo, že mi nepřišla skoro žádná. Dostali jsme tak strašně pozitivní a hezký feedback, že nám to dodalo všechnu chybějící energii.

A je něco, co vnímáš na své účasti negativně?

Vůbec. Bál jsem se, že budu vystaven situacím, kdy mě bude někdo do něčeho nutit a to se absolutně nestalo. Všichni jsme se shodli na tom, že to byla skvělá zkušenost a na tom, že nás nenapadá jediná věc, kterou bychom chtěli změnit. Sice mi to vzalo” dva měsíce života, ale dalo mi to mnohonásobně víc. 

 

Cardigan, COS

  • Foto: Vojtěch Veškrna
  • Text : Josefína Joštová & Klára Dedková
  • Model: Petr Havránek
  • Make-up & Hair: Ivana Tokárská
  • Styling: Lenka Kermes & Josefína Joštová
  • Produkce & Artdirection: Ivona Petružálková (Cash Only Production)