Jaké jsou tvé oblíbené kousky v šatníku?

Největší radost mi dělají věci, s kterými mám delší vztah. Mám moc ráda vintage obchody, takové oblečení pro mě pak má úplně jiný význam, než když ho koupím kdekoli jinde. A samozřejmě mám vztah ke všemu, co tvoříme my. Věci získávají jiný rozměr, když vím, jak vznikají. Těší mě vidět výsledky naší práce. Jinak mám velkou zálibu v botách, nemám jich ale moc. Na věcech nijak nelpím, není to pro mě nejdůležitější na světě, ale radost mi dělají.

Jakou věc z toho, co jsi vytvořila máš oblíbenou?

Věci které nosím, jsou většinou od našich krejčových. Nedokážu vybrat jednu konkrétní. Vždycky mám nějaké období kdy něco nosím, třeba teď mi dělá hroznou radost kabátek z hedvábné saténové organzy a šaty z bavlněné krajky. Věřím, že za měsíc budu mít oblíbeného něco jiného.

Kde hledáš inspiraci?

Inspiraci hledám, když cestuji, což teď není možné. Stačí ale vyjet jen někam do jiného prostředí, do jiného města. Už samotná cesta je zážitek. To mi pomáhá získat inspiraci a odstup od toho, co běžně dělám. Tím pádem se můžu podívat na věci z nové perspektivy. Co se týče konkrétnějších inspirací k tvorbě, tak odjakživa jsem tíhla k historii, k historickým kostýmům, detailům. Neřeším úplně konkrétní tvorbu nějakého konkrétního návrháře, ale postupy, které používali dříve. Baví mě to mixovat s tím, jak se to dělá dnes. Touhle kombinací tvořím nové věci.

Jak vnímáš nahotu, sexualitu a ženské tělo?

Nahota a lidské tělo je něco naprosto přirozeného, ať už jde o ženské nebo mužské tělo. Mě osobně se velmi líbí ženské křivky. Myslím si, že každá žena je krásná. Moje téma je tato krása ve spojení s oblečením – jakým způsobem tělo obléct, jak ho udělat přirozeně hezčím. Baví mě hrát si s vrstvením, s lehkým poodhalením něčeho, co nepůsobí vulgárně, ale dává nějaká tušení. To je něco, nad čím denně přemýšlím.

Jaké preferuješ líčení a jaký je tvůj oblíbený parfém?

Líčení mám ráda přirozené, aby pleť vypadala zdravě. Baví mě rtěnky, to je takový prvek, který si myslím, že mi je úplně nejbližší a mám jich strašně moc. Mám vždycky takový období, kdy mám svůj oblíbený parfém. Teď je to Dior, vůně Spice blend, nebo Gris Dior. Prostě jemné vůně, které mi během dne nepřekáží.

Co nejvíc miluješ na své práci?

Je to práce, která je zároveň zábavou a je každý den jiná. I když se zvenku může zdát, že děláme jenom oblečení, tak s každou sezonou, s každým týdnem, s každou zákaznicí přichází něco nového. A my v ateliéru řešíme, jak to udělat, aby to bylo co nejlepší. Občas to může být i adrenalin, vzhledem ke kritériím a termínům. Baví mě různorodost, pestrost a svoboda.

Jak vypadá tvůj tvůrčí proces?

Ani nevím. Nejdelší fáze je asi ta teoretická. Jen nad tím tak přemýšlím, bavím se o tom s kolegy a lidmi, se kterými spolupracujeme pravidelně, ať to jsou stylisti, produkční. Když vybírám materiály a řeším střihy, proces se na chvíli zpomalí. Další část je vývoj samotných modelů. S kolegyní vytvoříme střih, který převedeme do plátna, zkoušíme, fitujeme a předělávame než to střihneme do finálního materiálu. Tak uběhne několik dní práce. Teprve pak zkoušíme finální model na konkrétní zákaznici nebo modelce. Proces tím nekončí, protože se kolekce musí odprezentovat, což bývá většinou přehlídka, nebo prezentace, focení, takže celý proces může trvat půl roku.

Jaké největší pracovní momenty tě potkaly?

Práce, které se profesionálně věnuji už skoro 10 let, je taková pozvolná. Vlastně každým rokem, když se ohlížím zpátky, se něco stalo a něco se někam pohnulo.  Teď je pro mě nejdůležitější, že mám kolem sebe lidi, se kterými se mi dobře pracuje a mohu se na ně spolehnout. Máme krásný ateliér, ve kterém se dobře žije.  Momenty, kdy vím, že to funguje, mi dávají nejvíc.

Co letos plánuješ?

Letos plánujeme představit jarní/letní kolekci v ateliéru v takovém komornějším duchu. Nemám jasnou představu o tom, jak se věci budou dít. Vím, že musíme a chceme udělat dvě kolekce za rok.

Co ty a svět?

Vždycky se mi líbila představa, že věci, co tvoříme by mohly fungovat ve světě. Je to ale běh na dlouhou trať a je to především o způsobu jakým tvoříme. Hlavní je ateliér tady v Praze, kde vyrábíme věci pro konkrétní zákaznice. Vše je založené na osobním kontaktu, což se zahraničím prostě nejde dohromady. Kdybych chtěla dodávat věci do zahraničí, musela bych úplně změnit způsob práce. 

  • Rozhovor: Lenka Kermes